Zapowiada się ciekawy tydzień. Komentarz walutowy 29.01.2018

Tydzień rozpoczyna się spokojnie, co nie oznacza braku emocji w kolejnych dniach. Zainteresowanie wzbudzać będą przede wszystkim informacje zza oceanu, gdzie obok wystąpienia Donalda Trumpa odbędzie się posiedzenie FOMC. Dziś w kalendarzu pojedyncze dane m.in. z Polski i z USA.

 

Kurs EUR/USD wyhamował

Sytuacja na głównej parze pozwala nabrać nieco oddechu dolarowi, co jednak nie oznacza powrotu sentymentu do tej waluty. Sytuacja USD wciąż pozostaje trudna. W piątek rynek zapoznał się ze wstępną dynamiką PKB Stanów Zjednoczonych. Ta jednak okazała się być rozczarowaniem. Teraz inwestorzy czekać będą na publikację danych o sytuacji na amerykańskim rynku pracy, które tradycyjnie zaprezentowane zostaną na koniec tygodnia.

 

Dane z Polski i USA

W poniedziałkowym kalendarzu danych nie znalazło się zbyt wiele pozycji. O godzinie 09:00 podany został wskaźnik wyprzedzający koniunktury wg BIEC, który wyniósł 172,7 pkt. (poprzednio 171,2). W drugiej części dnia poznamy m.in. dochody i wydatki Amerykanów. W międzyczasie odbędzie się wystąpienie Sabine Lautenschläger z ECB.

 

Wydarzenia tygodnia: wystąpienie Donalda Trumpa i posiedzenie FOMC

W najbliższych dniach warto przede wszystkim zwrócić uwagę na słowa prezydenta Stanów Zjednoczonych. Donald Trump wystąpi przed Kongresem w nocy z wtorku na środę. Kilkanaście godzin po tym wydarzeniu  zaprezentowana zostanie decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych. Emocji będzie jednak trochę mniej, ponieważ jest to spotkanie bez późniejszej konferencji prasowej.

 

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

09:00 Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury wg BIEC – Polska
11:45 Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Sabine Lautenschläger) – Strefa Euro
14:30 Dochody i wydatki Amerykanów – USA
16:30 Indeks Dallas Fed dla przemysłu – USA

29.01.2018
Katarzyna Orawczak