Złotówka w sezonowej niedyspozycji. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 26-30.09.2022 roku

Tydzień mało przychylny dla złotówki zakończyły powalające wieści na temat inflacji, która we wrześniu sięgnęła 17,2 procent!

Podwyżki cen w dziewiątym miesiącu roku zaskoczyły nawet analityków, spodziewano się oczywiście wzrostu inflacji, ale tylko do poziomu 16,5%. I chociaż to tylko szybki szacunek nikt nie spodziewa się radykalnej zmiany w wynikach, jakie zobaczymy 14 października. Zbliżająca się zima każe najbardziej obawiać się podwyżek cen opału, który w sierpniu był prawie 160% więcej niż rok temu. Wysoka inflacja na pewno będzie mieć wpływ na kolejne decyzje Rady Polityki Pieniężnej. A nie najbliżej jesteśmy decyzji, jaką podjął centralny bank na Węgrzech, podnosząc stopę referencyjną o 125 punktów bazowych, ale jednoczenie zapowiadając, że cykl dobiega końca.

Po raz kolejny spadają nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców, co obrazuje indeks klimatu gospodarczego instytutu Ifo, który spada we wrześniu o prawie cztery punkty procentowe w stosunku do odczytu z sierpnia. Nie ma się zresztą co dziwić skoro Niemcy dołączyli do nieszczęśliwej grupy krajów, gdzie inflację wykazuje się w liczbach, a nie cyfrach. We wrześniu u naszych zachodnich sąsiadów inflacja wyniosła 10% w stosunku do tego, co było rok temu. Indeks nastrojów konsumenckich jest zresztą coraz słabszy w całej Europie. Wysokie ceny, niekończący się konflikt na wschodzie i brak dobrych perspektyw na zimę.

Eurodolar próbuje nadrobić straty

Od połowy września eurodolar zdecydowanie nie jest w formie. Pułapka, w jaką wpadł cięgnie go w dół i nawet niezłe informacje z gospodarki unijnej zdają się nie uratować europejskiej waluty przed „atakami” dolara. Końcówka miesiąca przynosi lekki oddech i poprawę kondycji euro, którego cena to dziś średnio 0,97 dolara.

EUR/USD

kursy eur usd - komentarz walutowy ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Było drożej, ale …

W marcu 2022 roku euro kosztowało naprawdę dużo, bo aż 5 złotych, ale obecnie mamy sytuację bliską granicznych norm. Złotówka traci na wartości i w parze z europejską walutą także nie da się tego ukryć. W ciągu tygodnia cena euro wzrosła o ponad 10 groszy i w ostatni piątek września średni kurs w parze EUR/PLN to 4,85.

EUR/PLN

kursy eur pln - komentarz walutowy ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Awersja do ryzyka

Kryzys energetyczny i ciągła niepewność na rynku walutowym nie przynosi złotemu nic dobrego. W parze z dolarem wygląda to wyjątkowo boleśnie, bo dolar kosztuje sporo w kontekście ostatniego pięciolecia. We środę po raz pierwszy amerykańska waluta sięgnęła ceny pięciu złotych, ale nawet kiedy już tanieje, jedyną ulgą pozostaje lekki spadek poniżej linii 5 złotych. Dziś wczesnym popołudniem średni kurs w parze USD/PLN to 4,96.

USD/PLN

kursy usd pln - komentarz walutowy ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Fatalne górki

Jeszcze pod koniec czerwca szwajcarska waluta kosztowała zaledwie 4,65 złotego, dziś oscylujemy w okolicach pięciu złotych za jednego franka i nic nie wskazuje na to, że cena szwajcarskiej waluty spadnie. W poniedziałek za franka płaciliśmy 4,97 złotego, ale tydzień znacząco obniżył wartość złotego. Tydzień kończymy średnim kursem w parze CHF/PLN na poziomie 5,07.

CHF/PLN

kursy chf pln - komentarz walutowy ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Najtaniej w tym roku

Funt traci na wartości zwłaszcza w stosunku do dolara. Pod koniec minionego tygodnia zaliczył spadek do największego dołka od 1985 roku. W stosunku do złotówki też zaliczył początkiem tygodnia roczne minimum na poziomie 5,10. W ciągu tygodnia nieco odrobił i w ostatni piątek września za jednego funta płacimy dziś średnio 5,50 złotego.

GBP/PLN

kursy gbp pln - komentarz walutowy ekantor pl
źródło: Bankier.pl
30.09.2022
Ekantor.pl