Złoty osłabiony (komentarz walutowy 20.06.2017)

Sytuacja polskiej waluty nie prezentuje się dziś optymistycznie. Złoty traci na rzecz podstawowych walut, a nieco mocniejszy jest wyłącznie względem funta. W trakcie sesji przedstawione zostały krajowe dane, jednak na szerokim rynku uwaga skierowana jest w stronę Rezerwy Federalnej.

 

Znów można czekać na niespodzianki

Słowa reprezentantów Rezerwy Federalnej znów nabierają dla inwestorów znaczenia. “Jastrzębi” komunikat Janet Yellen, wczorajsze wystąpienie Williama Dudleya,  na tle słabszych odczytów makro otwierają drzwi domysłom, a to oznacza, że kurs EUR/USD znów może stać się podatny na informacje napływające z Fed. Dziś średni kurs euro wyniósł 1,11 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty nadal traci

Nastroje jakie w tym tygodniu władają rynkiem walutowym nie sprzyjają polskiej walucie, która w parze z euro traci na wartości. Podczas dzisiejszej sesji kalendarz makro dla Eurolandu prezentował się nader skromnie. Uwagę mogły zwrócić słabsze od spodziewanych wyniki inflacji producenckiej w Niemczech. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,22 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Czas posłuchać Fed

Słabsza jest również polska waluta względem dolara, choć USD nie zdołał jeszcze sięgnąć szczytów odnotowywanych w zeszłym tygodniu. Po wczorajszym wystąpieniu Williama Dudleya, dziś uwaga rynku skierowana została na kolejnych przedstawicieli Rezerwy Federalnej, a średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,78 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane z Polski

We wtorek nie zabrakło także informacji krajowych. Z samego rana zaprezentowany został wskaźnik dobrobytu wg BIEC, który wzrósł do wartości 105. Następnie rynek zapoznał się ze wskaźnikiem sprzedaży detalicznej, która okazała się rozczarowująca i w ujęciu rok do roku wyniosła 8,4%. Lepiej od prognoz zaprezentowała się natomiast produkcja przemysłowa, której dynamika w ujęciu rocznym wzrosła do 9,1%. Złoty pozostał niewrażliwy na dane i dziś średni kurs franka wyniósł 3,89 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Bez szans na podwyżek

Funt nie ma czasu na odpoczynek. Rozpoczęte wczoraj negocjacje w sprawie Brexitu, zeszłotygodniowe “jastrzębie” głosy w BoE i dzisiejsze wystąpienie Marka Carneya -nie pozwalają oderwać wzroku od Wielkiej Brytanii. Dziś prezes banku rozwiał oczekiwania, co do szybszych podwyżek stóp procentowych w tym kraju, co osłabiło funta, którego dziś średnia wartość wyniosła 4,79 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
20.06.2017
Katarzyna Orawczak