KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

Podwyżki w bankach

Opłaty bankowe coraz droższe. Zobacz, jak się przed nimi uchronić

Od początku roku można było zaobserwować wzmożoną aktywność banków w kwestii podnoszenia kosztów obsługi rachunków. W teorii nie mogły one wynikać z wprowadzonego w ubiegłym roku podatku bankowego. W praktyce Read more

Najlepsze aplikacje, które pomogą w prowadzeniu biznesu – część II

Spotkania, terminy, ważne wydarzenia, nowi klienci- nie da się pamiętać o wszystkim prowadząc własną firmę. Na szczęście z pomocą przychodzi nowoczesna technologia. Zobacz, jakie programy pomogą zorganizować czas i podnieść Read more

Złoty osłabiony wyborami w USA. Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy 07-10.11.2016)


AUTORANALITYK WALUTOWY
Katarzyna Orawczak
Analityk walutowy w firmie Ekantor.pl. Odpowiada za prognozowanie ruchów zachodzących w kursach walut oraz sporządzanie bieżących analiz na podstawie danych makroekonomicznych. Z zaangażowaniem obserwuje i reaguje na sygnały rynku Forex, starając się przewidzieć nadchodzące zmiany. Prywatnie pasjonatka sportu.

Z powodu jutrzejszego Święta Niepodległości tydzień dla krajowego rynku kończy się wyjątkowo w czwartek. Był to czas, w którym globalne nastroje dyktowały przede wszystkim wydarzenia w Stanach Zjednoczonych. Chociaż zwycięstwo Donalda Trumpa odbierane było jako czynnik ryzyka, to trzeba przyznać, że inwestorzy ze spokojem powitali nowego prezydenta USA.

 

Rynek się nie przestraszył

To nie były łatwe wybory dla Amerykanów. Wybuchające co pewien czas afery wokół kandydatów nie sprzyjały politycznej walce oraz wywoływały wahania na rynku walutowym. W poniedziałek sytuacja została jednak ustabilizowana, a świat w skupieniu wyczekiwał decyzji. Choć kandydatura Hillary Clinton oceniana była jako ta nacechowana mniejszym ryzykiem, to zwycięstwo Donalda Trumpa nie wywołało paniki wśród inwestorów. Kurs EUR/USD w pierwszej reakcji powędrował do wartości 1,12, ale ostatecznie dolar umocnił się i dziś średnia wartość euro wyniosła 1,08 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar

Źródło: bankier.pl

Nastroje nie sprzyjały złotemu

Kończący się dziś tydzień nie obfitował w ilość publikacji zarówno ze Strefy Euro, jak i Polski. Przedstawiony został wskaźnik nastrojów panujący wśród europejskich inwestorów, który okazał się lepszy od prognoz i wyniósł 13,1. Słabsze natomiast były dane napływające z niemieckiej gospodarki: zamówienia w przemyśle, produkcja przemysłowa, handel zagraniczny. Mimo, to wartość euro względem złotego wzrosła, na co wpływ miała utrzymująca się awersja do ryzyka wywołana wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Dziś średni kurs euro wyniósł 4,35 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty

Źródło: bankier.pl

Dolar powrócił silniejszy

Pierwszą reakcją amerykańskiej waluty na nowego prezydenta był gwałtowny spadek wartości także w parze ze złotym. W kulminacyjnym momencie USD osiągnął minimum na poziomie 3,84. Nie była to reakcja trwała i dolar powrócił z nową siła. Rodzące się przed wyborami niepokoje związane z dalszą polityką Fed zostały wyciszone. Rynek utrzymał przekonanie o grudniowych podwyżkach stóp procentowych, a uwaga zaczyna być już kierowana w stronę scenariusza decyzji Rezerwy Federalnej w nadchodzącym roku. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,99 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty

Źródło: bankier.pl

Mocny frank

Waga wyborów w Stanach Zjednoczonych nie pozostała bez wpływu na kurs CHF/PLN.  Ostatnie dni przyniosły aprecjację franka szwajcarskiego, będącego bezpieczną alternatywą w okresie tak dużej niepewności. Siła oddziaływania czynników globalnych przysłoniła informację o pozostawieniu stóp procentowych w Polsce na dotychczasowym poziomie. Inwestorzy spodziewali się takiej decyzji ze strony RPP. W nadchodzącym tygodniu lokalnie uwaga skupi się na danych dotyczących inflacji oraz PKB. Dziś średnia wartość franka wyniosła 4,04 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty

Źródło: bankier.pl

Reaguje również funt

Wybór Amerykanów wywołał ruch także w obrębie GBP/PLN, jednak po pierwszej nerwowej reakcji owocującej spadkiem wartości, funt rozpoczął aprecjację. Dobre przyjęcie nowego prezydenta USA przez brytyjską walutę może wynikać z wcześniejszych słów Donalda Trumpa, w których popierał on decyzję o Brexicie, co może rodzić nadzieję, że po opuszczeniu struktur UE Wielka Brytania nie pozostanie osamotniona. Średnia wartość funta osiągnęła dziś poziom 4,98 PLN.
GBP/PLN

GBP-PLN, funt, złoty

Źródło: bankier.pl


cele informacyjne komentarz walutowy

10.11.2016 15:33
Autor: Katarzyna Orawczak Analityk walutowy
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000