Złoty powraca (komentarz walutowy 24.05.2017)

Środowa sesja upływa w pewnym przekonaniu, że w czerwcu dojdzie jednak do drugiej w tym roku podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Nastroje rynku sprzyjają równocześnie złotemu, który zyskuje względem podstawowych walut.

 

Decyzje banków centralnych

Wczoraj, w godzinach popołudniowych euro wymazało ostatni wzrost do wartości 1,12 wynikający m.in. ze słów Angeli Merkel. Kanclerz Niemiec zwróciła uwagę na “słabość” euro, która ma związek z polityką ECB. Wciąż nie wiadomo czy bank zdecyduje się wycofać z ultra-luźnej polityki. Z tego powodu rynek wsłuchiwał się dziś w słowa Mario Draghiego. W tym samym czasie rośnie przekonanie, że po drugiej stronie oceanu dojdzie jednak do podniesienia stóp procentowych. Dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,11.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty zyskuje

Mimo, że dane makro opowiadają się po stronie euro, dziś w jego parze z polską walutą został odnotowany spadek, w wyniku którego kurs sięgnął wartości 4,17. W dzisiejszym kalendarzu zabrakło publikacji ze Strefy Euro, a jedyną pozycją wartą zainteresowania było wystąpienie prezesa europejskiego banku centralnego – Mario Draghiego. Do końca tygodnia nie ma zaplanowanych żadnych danych gospodarczych dla Eurolandu. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,18 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar się wycofuje

To co złoty stracił wczoraj na rzecz dolara, dziś odzyskał. Przynajmniej w pewnym stopniu, ponieważ po południu amerykańska waluta zaczęła tracić na wartości. Dziś pojawią się jeszcze dane z tego kraju, jednak czy zdołają one zmienić nastawienie inwestorów wobec decyzji FOMC? Pod tym względem kluczowe znaczenie może mieć wieczorny protokół z ostatniego posiedzenia w tej sprawie. Dziś średni kurs dolara wyniósł 3,73 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Również spadek

Spadek nastąpił także w parze złotego z frankiem szwajcarskim. Niepokoje geopolityczne rynku zaczynają się wyciszać i nastroje generowane są przede wszystkim przez możliwości banków centralnych. Z krajowych danych przedstawione zostały dziś informacje na temat koniunktury konsumenckiej. Jutro natomiast napłyną dane o stopie bezrobocia oraz pojawi się protokół z posiedzenia RPP. Dziś średni kurs franka wyniósł 3,82 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Atmosfera nie sprzyja

Ruch w kierunku północy wykonał również funt. Atmosfera towarzysząca brytyjskiej walucie nie jest najlepsza. W cieniu poniedziałkowego ataku bombowego i słabszych odczytach o sprzedaży detalicznej inwestorzy czekają na jutrzejszą publikację dotyczącą zrewidowanego PKB. Będą to ostatnie dane z Wielkiej Brytanii zaplanowane na ten tydzień. Dziś średni kurs funta wyniósł 4,83 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
24.05.2017
Katarzyna Orawczak