Złoty słaby chociaż spokojniejszy (komentarz walutowy 21.11.2016)

Poniedziałek na rynku walutowym rozpoczął się spokojnie, a panujący nastrój pozwolił na wyhamowanie deprecjacji złotego. Na tym jednak koniec dobrych wiadomości dla polskiej waluty, która dziś zmierzyła się z ostrzeżeniami agencji ratingowej oraz mieszanymi, krajowymi danymi.

Spokój i siła

Pierwsza sesja nowego tygodnia nie przyniosła żadnych kluczowych informacji dla pary EUR/USD. Pozwoliło to uspokoić atmosferę panującą na rynku i powstrzymać dolara przed kolejnym wzrostem wartości. Nadchodzące dni przyniosą wiele danych z USA, z których większość zostanie opublikowana w środę – tuż przed Świętem Dziękczynienia. Inwestorzy będą analizować odczyty przede wszystkim pod kątem scenariusza polityki monetarnej Fed na 2017 rok. Dziś średnia wartość euro wyniosła  1,06 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Mieszane dane z Polski

Skromny kalendarz danych makroekonomicznych sprawił, że krajowi inwestorzy skupili się dziś na lokalnych odczytach. Produkcja przemysłowa negatywnie zaskoczyła rynek i przy prognozach 0,8% wyniosła -1,3%. Słabiej od oczekiwań wypadł również wynik sprzedaży detalicznej, jednak i tak był on lepszy niż odczyt z zeszłego miesiąca. Wzrosły natomiast ceny produkcji sprzedanej z przemysłu, które w ujęciu z miesiąca na miesiąc wykazały wartość 0,5%. Dane te nie spotkały się jednak z reakcją złotówki, która jak się okazało narażona jest również na zagrożenia związane z ustawą emerytalną. Średni kurs euro wyniósł dziś 4,42 PLN.
EUR/PLN

euro, złoty, EUR, PLN
Źródło: bankier.pl

USD wciąż w sile

Trochę oddechu zdołała dziś nabrać złotówka w parze z dolarem, jednak i tak amerykańska waluta pozostaje wyjątkowo silna. Od dnia ogłoszenia wyników wyborów w USA dolar zyskał, niesiony zarówno czynnikami politycznymi, gospodarczymi, jak i monetarnymi. Oczekiwania wobec grudniowej decyzji Rezerwy Federalnej zdołały się utrzymać, mimo że jeszcze w trakcie trwania kampanii zwycięstwo Donalda Trumpa było odbierane jako potencjalny czynnik ryzyka. Dziś średni kurs dolara wyniósł 4,17 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Obawy agencji Moody’s

Spadek uwidocznił się dziś również na wykresie szwajcarskiej waluty, jednak nie było to ruch, który wywołałby radość polskich kredytobiorców. Złoty pozostaje dziś słaby, a na jego notowania duży wpływ mają nie tylko czynniki globalne, ale też lokalne niepokoje. Jednym z nich jest kolejne ostrzeżenie ze strony agencji ratingowej Moody,’ według której przyjęta w zeszłym tygodniu przez polski rząd ustawa obniżająca wiek emerytalny, może negatywnie wpłynąć na polską gospodarkę i finanse. Dziś średnia wartość franka wyniosła  4,12 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, złoty, frank
Źródło: bankier.pl

Spokojny tydzień dla funta

W nadchodzących dniach nie zostaną przedstawione żadne kluczowe dane o kondycji gospodarczej kraju w związku z powyższym funt pozostanie pod wpływem nastrojów ogólnoświatowych oraz ewentualnych informacji związanych z Brexitem. W ostatnim czasie waluta ta znacznie się umocniła, co miało związek z pozytywnym odebraniem zwycięstwa Donalda Trumpa oraz mniejszymi szansami na tzw. twardy Brexit. Dziś średnia wartość funta wyniosła 5,20 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
21.11.2016
Katarzyna Orawczak