Złoty traci. Komentarz walutowy 09.01.2018

Krajowy kalendarz danych pozostaje dziś pusty, dlatego tematem numer jeden dla Polski pozostaje rekonstrukcja rządu. Z punktu widzenia złotego, który obecnie traci na wartości, nie jest to jednak kwestia kluczowa.

 

Rekonstrukcja rządu

Temat polityczny, w dodatku dla złotego bardziej symboliczny. Zmiany w gabinecie premiera Mateusza Morawieckiego nie powinny zaważyć znacząco na wycenie polskiej waluty, choć przy niemal pustym kalendarzu danych, warto śledzić informacje płynące z Warszawy. Złoty dziś co prawda traci na wartości, jednak jest to m.in. konsekwencja silnego umocnienia w ostatnim czasie.

 

Niemcy: produkcja przemysłowa

W kalendarzu makroekonomicznym zbyt wiele się nie dzieje. O 08:00 rynek zwrócił uwagę na dane dotyczące produkcji przemysłowej w Niemczech. Odczyt przewyższył prognozy. Solidne informacje zza zachodniej granicy nie pomogły jednak euro. Kurs EUR/USD spadł do wartości 1,19.

 

Jutro decyzja RPP

W trakcie jutrzejszej sesji, tradycyjnie w okolicach południa, powinna pojawić się decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Zmian w tej kwestii trudno wypatrywać, ale warto zwrócić uwagę na późniejszą konferencję. Rynek czeka na „jastrzębie” sygnały mogące świadczyć o podwyżce w 2018 roku, choć prezes NBP wciąż trwa przy stanowisku, że do zacieśnienia nie dojdzie przed końcem roku.

Sytuacja na parach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

07:45 Sytuacja na rynku pracy – Szwajcaria
08:00 Produkcja przemysłowa – Niemcy
11:00 Stopa bezrobocia- Strefa Euro
16:00 Wystąpienie szefa Fed z Minneapolis (Neel Kashkari) – USA

09.01.2018
Katarzyna Orawczak