Amerykański tydzień. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 29.01-02.02.2018

To był interesujący tydzień na rynku walutowym. Zainteresowanie wywoływały przede wszystkim wydarzenia po drugiej stronie oceanu, gdzie odbyło się m.in. wystąpienie Donalda Trumpa. Natomiast Janet Yellen po raz ostatni przewodniczyła posiedzeniu w sprawie stóp procentowych.

 

Decyzja FOMC nie zaskoczyła

To był iście amerykański tydzień na rynku walutowym, choć nie zabrakło w nim akcentów również europejskich. Wśród wydarzeń, na które zwrócono szczególną uwagę należy wymienić wystąpienie prezydenta Stanów Zjednoczonych, a także posiedzenie FOMC. Żadne z nich nie przyniosło jednak znaczących zmian w nastawieniu do dolara. Osłabienie EUR/USD pojawiło się dopiero pod koniec tygodnia. Może to wynikać z wcześniejszego wzrostu w obrębie tej pary, mimo iż stanowisko Rezerwy Federalnej pozostało jastrzębie i rynek spodziewa się pierwszej podwyżki już w marcu. Dziś średnia wartość EUR wyniosła  1,24 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Doniesienia z ECB

W parze EUR/PLN był to czas nieco silniejszej pozycji euro. Co w tym czasie działo się w Eurolandzie? Właściwie niewiele. We wtorek zaprezentowana została wstępna dynamika PKB za IV kwartał, która przy prognozach na poziomie 2,6%, wyniosła 2,7% w ujęciu rocznym. Również pozostałe dane z tego tygodnia nie przyniosły zaskoczenia (inflacja HICP, indeks PMI dla przemysłu). Przed weekendem poruszenie wywołało doniesienie o  “jastrzębich” nastrojach w ECB. Według agencji Bloomberg, Mario Draghi wzywany jest do jaśniejszego stanowiska w sprawie przyszłej polityki pieniężnej. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,15 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Sytuacja na rynku pracy

Przemówienie Donalda Trumpa, które odbyło się w nocy z wtorku na środę czasu polskiego było długie, ale mało treściwe. Nie pomogło więc dolarowi. Również względem sygnałów płynących z Fed inwestorzy pozostali zdystansowani. Amerykańska waluta czekała więc jeszcze na dane. Przede wszystkim te dotyczące sytuacji na rynku pracy, które ostatecznie okazały się być pozytywną niespodzianką. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,33 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Frank mocniejszy

Ostatnie dni to również wzrost wartości franka szwajcarskiego. Kurs CHF/PLN w szycie osiągnął wartość 3,59. W Polsce w międzyczasie niewiele się działo, choć na uwagę zasługuje wstępny szacunek rocznego PKB, który wyniósł 4,6% przy prognozowanych 4,5%. W czwartek natomiast opublikowany został protokół z posiedzenia RPP. Dziś średnia wartość franka szwajcarskiego wyniosła 3,58 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt w górę

Spokojny tydzień miał również funt. Brytyjska waluta jest przed weekendem mocniejsza niż na początku tygodnia. Danych w tym czasie wiele nie było. Uwagę zwracał przede wszystkim indeks PMI dla przemysłu, który choć rozczarował to nie zaszkodził mocno funt. Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł 4,73.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
02.02.2018
Katarzyna Orawczak