Chat with us, powered by LiveChat

Atmosfera świąt. Komentarz walutowy 20.12.2017

W połowie tygodnia kalendarz makroekonomiczny prezentuje się skromnie. Inwestorzy poznają dziś jedynie pojedyncze dane z Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz USA. Najwięcej uwagi rynku skupia reforma podatkowa w Stanach Zjednoczonych.

 

Reforma podatkowa D. Trumpa

Ten punkt może być na stałe wpisany w atmosferę przedświątecznego tygodnia. Przy dość skromnym kalendarzu danych i mało zaskakującej postawie banków centralnych, to właśnie działania związane z systemem podatkowym wywołują najwięcej emocji. Projekt reformy został wczoraj zaakceptowany przez Izbę Reprezentantów, dziś trafił także do Senatu, jednak – z powodu konieczności wprowadzenia drobnych poprawek – zostanie on ponownie skierowany do zatwierdzenia przez Izbę Reprezentantów. Najprawdopodobniej jednak ustawa zostanie podpisana przez prezydenta Trumpa jeszcze dziś.

 

Pojedyncze dane z Europy

Kalendarz dla Europy w połowie tygodnia prezentuje się skromnie. O godzinie 08:00 zaprezentowane zostały dane na temat inflacji producenckiej w Niemczech. Przy prognozowanych 2,6% w ujęciu rocznym, inflacja pokazała … . W dalszej części dnia inwestorzy zapoznają się ze sprzedażą detaliczną w Wielkiej Brytanii.

 

Sprzedaż domów w USA

Również w Stanach Zjednoczonych wiele się dziś nie dzieje. Przynajmniej biorąc pod uwagę komentarz makroekonomiczny. Odczytem, który silniej zwraca uwagę jest sprzedaż domów na rynku wtórnym. Poza tym w dziś stały punkt programu, czyli tygodniowa zmiana zapasów paliw.

 

Sytuacja na wykresach walutowych:

 

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Żródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

 

Wydarzenia gospodarcze:

08:00 Inflacja producencka – Niemcy

12:00 Sprzedaż detaliczna wg CBI – Wielka Brytania

16:00 Sprzedaż domów na rynku wtórnym – USA

16:30 Tygodniowa zmiana zapasów paliw – USA

20.12.2017
Katarzyna Orawczak