Atmosfera wyczekiwania. Komentarz walutowy 18.09.2017

Rynek czeka na posiedzenie FOMC w sprawie stóp procentowych, które odbędzie się w środę. Dziś natomiast uwagę przykuły dane ze Strefy Euro. W Polsce  GUS zaprezentował informacje o wynagrodzeniach i zatrudnieniu.

 

W środę decyzja FOMC

Choć danych w dzisiejszym kalendarzu nie było zbyt wiele, to jednak na rynku nie brakuje emocji. Zwłaszcza tych skumulowanych wokół USA. Uwagę przykuwają bowiem narastające napięcia pomiędzy Stanami, a Koreą (niebawem głos w sprawie zabierze D.Trump) oraz zaplanowane na środę posiedzenie decydentów Fed. W atmosferze wyczekiwania na komunikat wydany po posiedzeniu FOMC, w głównej parze walutowej panuje względny spokój. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,19 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Euro trzyma pozycję

Skromny kalendarz nie oznacza jednak zupełnego braku danych. W Strefie Euro kluczowy był dziś odczyt dotyczący inflacji konsumenckiej za sierpień. Inflacja HICP w ujęciu rok do roku pokazała dynamikę 1,5%. Na wykresie EUR/PLN utrzymała się jednak relacja wypracowana w ubiegłym tygodniu. Notowania euro wykazały dziś średnią wartość 4,28 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Atmosfera wyczekiwania

Piątkowe dane nie okazały się optymistyczne dla dolara, ale nie zdołały one na długo zaszkodzić tej walucie w parze ze złotym. W dalszej części dnia oraz jutro pojawią się kolejne informacje ze Stanów, jednak najważniejsze pozostaną nastroje panujące w FOMC. Inwestorzy przyglądać się będą także dalszym krokom podejmowanym przez D. Trumpa i to zarówno tym dotyczących reformy podatkowej, jak i sankcji wobec Korei Północnej. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,58 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Płace coraz wyższe

Dziś nie zabrakło również krajowych danych. O 14:00 GUS zaprezentował dane dotyczące polskiego rynku pracy. Wskaźnik zatrudnienia nie okazał się zaskoczeniem, w przeciwieństwie do płac, które odnotowały wzrost z prognozowanego 5,7% do 6,6%. Złoty nie zareagował jednak na te dane i dziś średnia wartość franka wyniosła 3,73 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt – utrzymanie kursu

Po silnym wzroście do jakiego doszło w zeszłym tygodniu na parze GBP/PLN funt zaczął stabilizować swoją pozycję. W nadchodzących tygodniach atmosferę podsycać mogą informacje na temat możliwość BoE, a także dalsze plany związane z Brexitem. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,86 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
18.09.2017
Katarzyna Orawczak