Chat with us, powered by LiveChat

Brexit w centrum zainteresowania (komentarz walutowy 17.01.2017)

Wydarzeniem dnia było dzisiejsze wystąpienie premier Wielkiej Brytanii w sprawie Brexitu. Słowa Theresy May nie okazały się zaskoczeniem i przyczyniły się do korekty notowań funta. Po przerwie powracają dziś amerykańscy inwestorzy, a dolar odnotowuje spadek.

 

Trump osłabia dolara

Formujące się we wtorek nastroje związane były przede wszystkim z postaciami Donalda Trumpa oraz Theresy May. Po wczorajszym umocnieniu amerykańskiej waluty, euro zaatakowało dziś ze zdwojoną siłą. Na taki stan rzeczy mogło wpływać rozczarowanie inwestorów postawą prezydenta-elekta oraz wypowiedź premier Wielkiej Brytanii w sprawie Brexitu. Stanowisko Theresy May  było twarde i wpasowało się w przewidywania rynku, ale nie przekreśliło szans na kompromis pomiędzy UE , a Wielką Brytanią. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,07 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Dobre nastroje

W trakcie dzisiejszej sesji rynek zapoznał się z nastrojami panującymi wśród inwestorów i analityków w Niemczech. Mimo że, indeks instytutu ZEW znacznie wzrósł to i tak poziom 16,6 był poniżej oczekiwań. Wiadomość nie znalazła odzwierciedlenia w notowaniach euro. Kluczowe było bowiem przemówienie premier Wielkiej Brytanii – Theresy May.  Dziś średni kurs EUR/PLN wyniósł 4,36.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar spada

Silny ruch w kierunku południa wykresu wykonał dziś dolar, którego notowania jeszcze wczoraj sięgały wartości 4,13. Dziś USD spada, a przyczyna takiego zachowania może tkwić w słowach Donalda Trumpa. Prezydent-elekt zwrócił uwagę na zbyt dużą wartość amerykańskiej waluty. Dziś po po południu inwestorzy zapoznali się dodatkowo z indeksem New York Empire State obrazującym koniunkturę gospodarczą w tym stanie. Odczyt okazał się poniżej wcześniejszych prognoz i wyniósł 6,5 pkt. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 4,08 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Frank stabilny

Wypowiedź premier Wielkiej Brytanii okazała się zgodna z tym czego spodziewał się rynek. Nie zmniejszyło to presji ciążącej na ryzykownych aktywach, ale mogło nieznacznie zamortyzować obawy o tzw. twardy Brexit.  Chociaż Theresa May przekreśliła możliwość pozostania w strukturach UE, to nie wyklucza ona dalszej współpracy ze wspólnotą. Premier zauważyła również, że granice nie zostaną zamknięte dla „zdolnych” osób chcących pracować w Wielkiej Brytanii. Dziś średnia wartość franka wyniosła 4,08 CHF.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP silniejszy po słowach premier

Wypowiedź Theresy May nie zaskoczyła inwestorów i tym samym podbiła znacząco wartość funta. Brexit ma zostać przegłosowany w brytyjskim parlamencie i choć mało prawdopodobne jest by Wielka Brytania pozostała w UE, to szczegółowa wypowiedź premier rozwiała niektóre niepewności związane z planami rządu w sprawie opuszczenia struktur wspólnoty. Dziś średnia wartość funta wyniosła 5,04 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

17.01.2017
Katarzyna Orawczak