Cena energii podbija inflacje – waluty reagują. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 22-26.08.2022 roku

Rosnące ceny energii, pogłoski o nowym lockdownie i słabe nastroje inwestorów wpływają na wartości walut. W tym na złotówkę….

Skażona Odra i obawa o to, czy nauczyciele stawią się na początku września na stanowiskach – to najważniejsze tematy w Polsce. Jednak nie na tyle ważne, by przyćmić widmo chłodu, który będzie nas kosztował o wiele więcej niż chłód jesieni 2021 roku i zmęczenia konfliktem za wschodnią granicą. Słabo wygląda też sytuacja w rolnictwie, a konkretnie na rynku nawozów, których produkcja drastycznie spadła. W szerszej perspektywie oznacza to zmniejszenie plonów oraz dalszy wzrost ceny żywności.

Tydzień rozpoczął się publikacją wstępnych danych na temat aktywności sektorów przemysłowego i usługowego na Starym Kontynencie i w Stanach Zjednoczonych. Wyniki są dalekie od oczekiwań. Wszystko byłoby dobrze, gdyby indeksy PMI „wychodziły” powyżej 50 punktów, a niestety w większości tak nie jest. Wstępne indeksy PMI dla przemysłu są „pod kreską” we Francji, Niemczech i w Wielkiej Brytanii (z 52,1 na zaledwie 46). W branżach przemysłowych jedynie USA nieco się broni pozostając nieco powyżej 51 punktów, co i tak jest wynikiem poniżej oczekiwań. Jednak bardziej gospodarkę amerykańską „dobija” indeks PMI dla usług, który od marca spadł już o 14 punktów i obecnie znajduje się na poziomie nieco ponad 44 punktów. Rynek z umiarkowaną ciekawością czeka na wystąpienie publiczne szefa Rezerwy Federalnej.

W słabych nastrojach są wszyscy, którym inflacja dała się we znaki. Opublikowany dziś przez Gfk wskaźnik sentymentu niemieckich konsumentów w Niemczech spadł do poziomu niewidzianego w historii tego wskaźnika.

Nurkowanie eurodolara

Wtorkowy poranek przywitał inwestorów dość zaskakującym kursem eurodolara na poziomie 0,99, co jest absolutnym rekordem w parze EUR/USD. I to nie tylko krótkoterminowo. Końcówka tygodnia lekko podniosła wartość europejskiej waluty, ale to nie wartość, która może cieszyć mieszkańców Unii posługujących się wspólnotową walutą. Mamy jednak obecnie do czynienia nie z silnym dolarem, ale słabym euro. Dziś wczesnym popołudniem średni kurs w parze EUR/USD to 1,00

EUR/USD

eur-usd_kursy-walut_komentarz_walutowy-ekantor pl
źródło: Bankier.pl

I znów za drogo na polską kieszeń

Kurs europejskiej waluty wyhamował po sporej podwyżce, jaką odnotowaliśmy już w poniedziałkowe popołudnie. Maksymalną średnią cenę za euro płaciliśmy w środowy poranek. Dziś, w piątek 26 sierpnia 2022 roku średni kurs w parze EUR/PLN to 4,74.

EUR/PLN

eur-pln_kursy-walut_komentarz_walutowy-ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Techniczna recesja nie pomaga

Mimo spadku, wyrównanego sezonowo, Produktu Krajowego Brutto w Stanach Zjednoczonych, złotówka nie uniknęła „podtopienia”. Ostatni pełny tydzień sierpnia to dwie zwyżki w cenie dolara i finalne lądowanie średniego kursu w parze USD/PLN na poziomie 4,75.

USD/PLN

usd-pln_kursy-walut_komentarz_walutowy-ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Tydzień podwyżek

Brak danych makro znad Jeziora Genewskiego nie pomaga złotemu w parze z frankiem szwajcarskim. Wartość franka w tygodniu dwa razy lekko wzrosła, by w piątkowe wczesne popołudnie osiąść niepewnie na poziomie kursu 4,93.

CHF/PLN

chf-pln_kursy-walut_komentarz_walutowy-ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Odbicie na koniec wakacji

W niedzielę 14 sierpnia mieliśmy do czynienia ze średnim kursem w parze GBP/PLN na poziomie 5,48, ale koniec sierpnia każe o tych „dobrych czasach zapomnieć”, bo mijający tydzień zaczynamy o kursem o 10 groszy wyższym. Szczytowa cena funta dosięgła nas w środowe popołudnie (5,68) , a tydzień kończymy we wczesne popołudnie 26 sierpnia średnim kursem w parze GBP/PLN na poziomie 5,62.

GBP/PLN

gbp-pln_kursy-walut_komentarz_walutowy-ekantor pl
źródło: Bankier.pl
26.08.2022
Ekantor.pl