Cisza przed i po burzy? Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 3-7.02.2020

Walka z koronawirusem wchodzi w kolejną fazę. Nowe wytyczne chińskiego rządu, zacieśnienie kontroli oraz zamknięty system zarządzania w miastach i prowincjach znajdujących się poza pierwotnym ogniskiem choroby mają ograniczyć jego dalsze rozprzestrzenianie się.

Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu nie napawa optymizmem. Redukcja etatów w przemyśle spada, a za zachodnią granicą nadal brak pozytywnych danych świadczących o rychłym ożywieniu. Tymczasem Rada Polityki Pieniężnej pozostawia stopy procentowe na stałym, niskim poziomie. Zupełnie inaczej na zwalniający wzrost gospodarczy reagują nasi południowi sąsiedzi. W Czechach bank centralny podniósł stopy procentowe.

Izba senatorów, zgodnie z oczekiwaniami odrzuciła w tym tygodniu apele oskarżycieli prezydenta Trumpa i ochroniła go przed usunięciem ze stanowiska.

Dolar na fali

Niepokoje na świecie wzmacniają bezpieczne aktywa, co pomaga nie tylko na Wall Street, ale i notowaniom dolara. Dobre dane płyną z amerykańskiego rynku pracy (zarówno jeśli idzie o zatrudnienie jak i ilość nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych). Pozytywnie odbierane jest też potwierdzone przez Pekin obniżenie o połowę ceł na amerykańskie produkty. Dziś średni kurs EUR/USD wynosi 1,09.

EUR/USD

eur usd_kursy walut_komentarz walutowy_internetowy kantor wymiany walut_ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Nic się nie dzieje

PMI w Strefie Euro rośnie, zaś w Polsce spada. Nadal w ogonie Eurolandu znajdują się Niemcy – mimo minimalnej poprawy, ale nieciekawa sytuacje jest też we Włoszech. Absolutnym liderem jeśli chodzi o aktywność sektora przemysłowego w Europie jest Francja (PMI – 51,1). Złotówka przestaje się umacniać. W parze EUR/PLN mamy dziś średni kurs na poziomie 4,26.

EUR/PLN

EUR PLN - kursy walut_komentarz walutowy_internetowy kantor wymiany walut_ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Złotówka na drzemce

Wahania w parze USD/PLN są niewielkie, mimo iż tym tygodniu dolar zyskiwał w stosunku do wszystkich pozostałych walut G-10. Dziś USD/PLN średni kurs wyniósł 3,89.

USD/PLN

USD PLN - kursy walut_komentarz walutowy_internetowy kantor wymiany walut_ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Jeszcze nie będzie tanio

Z perspektywy ostatnich trzech miesięcy szwajcarska waluta nadal pozostaje droga. Frank przez cały ostatni tydzień delikatnie spadał i dziś średni kurs kształtuje się na poziomie 3,99.

CHF/PLN

CHF PLN - kursy walut_komentarz walutowy_internetowy kantor wymiany walut_ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Funt po przejściach

Kurs funta nie targanego chwilowo wątpliwościami co do następstw Brexitu będzie bardziej zależny w najbliższej przyszłości od danych makro, które są lepsze od spodziewanych. Co prawda nie daje to brytyjskiej walucie oręża do walki z dolarem, ale już w parze ze złotówką widać lekki ruch w stronę obniżki. Dziś średni kurs GBP/PLN wynosi 5,03.

GBP/PLN

GBP PLN - kursy walut_komentarz walutowy_internetowy kantor wymiany walut_ekantor pl
źródło: Bankier.pl
07.02.2020
Ekantor.pl