Coraz bliżej święta (komentarz walutowy 21.12.2016)

Na rynku walutowym powoli zaczyna udzielać się świąteczna atmosfera. Notowania głównej pary walutowej ustabilizowały się, wymazując spadek euro odnotowany po tragedii w Berlinie. Złoty natomiast, mimo niepokojących sygnałów z kraju, wciąż zmaga się z globalnymi nastrojami.

 

Uspokojenie emocji

Wspólna waluta z relatywnym spokojem przyjęła informacje o zamachu w Berlinie, ale mimo to jej notowania w głównej parze spadły do wartości 1,03 USD. Sytuacja ta miała również związek z wystąpieniem szefowej Rezerwy Federalnej – Janet Yellen. Dziś ruch ten został skorygowany. Euro pozostaje jednak pod silną presją decyzji podejmowanych przez amerykański bank centralny. Możliwość kolejnych podwyżek stóp procentowych w 2017 roku może przyczyniać się do kolejnych spadków na eurodolarze. Dziś średnia wartość EUR wyniosła 1,04 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Stabilnie, ale wciąż wiele niepewności

Obawy związane z sytuacją geopolityczną zwiększyły awersję inwestorów do ryzyka, a to z kolei przyczyniło się do osłabienia notowań złotego. W trakcie dzisiejszej sesji polska waluta jest już mocniejsza, a trwający kryzys na polskiej scenie politycznej nie przełożył się na wykres EUR/PLN. Nie można wykluczyć takiego ruchu w przyszłości, zwłaszcza gdy swoje zdanie w kwestii sytuacji w polskim Sejmie przedstawią agencje ratingowe. Opublikowane dziś wskaźniki koniunktury dla Polski, choć rozczarowały to nie miały wpływu na wycenę polskiego pieniądza. Dziś średni kurs euro osiągnął wartość 4,41 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Fed siłą napędową dolara

Spokojniej prezentuje się również dzisiejszy wykres USD/PLN, choć siła dolara wciąż jest znacząca. Dolar zyskał po zeszłotygodniowej decyzji w sprawie podniesienia stóp procentowych. I choć podczas poniedziałkowej konferencji prezes Fed nie wypowiedziała się na temat planów wobec polityki monetarnej, to pozytywna ocena rynku pracy wsparła USD. Dziś średnia wartość tej waluty osiągnęła wartość 4,22 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Wskaźniki koniunktury zawiodły

Dziś GUS opublikował bieżące wskaźniki koniunktury konsumenckiej i gospodarczej. W obu przypadkach wynik okazał się rozczarowujący. Zaufanie polskich konsumentów spadło do wartości -3,7, natomiast w szeregu danych odnoszących się do koniunktury gospodarczej najsłabsze okazały się te dotyczące budownictwa. Odczyty nie miały jednak wpływu na notowania złotego, który wczoraj umocnił się po spadku z początku tygodnia. Dziś frank skorygował ten ruch i średnia wartość szwajcarskiej waluty wyniosła 4,12 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Zatrzymanie spadku

Wyhamowanie spadkowej tendencji unaoczniło się w dzisiejszych notowaniach funta. Brytyjska waluta w ostatnim czasie znacznie oddaliła się od szczytu odnotowanego 15 grudnia, kiedy to jej wartość sięgała 5,34. Po nowym roku Brytyjczycy zapoznają się z wyrokiem Wysokiego Sądu w sprawie Brexitu, a do tego czasu poznają już tylko wyniki finalnego PKB, które zostaną opublikowane w piątek. Dziś średnia wartość funta wyniosła 5,22 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
21.12.2016
Katarzyna Orawczak