Czas polityki. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 16-20.10.2017

Pod względem makroekonomicznym, ten tydzień nie prezentował się zbyt okazale. Stąd duża część uwagi skierowana była na wydarzenie polityczne. Natomiast jeszcze dziś agencja S&P dokona rewizji ratingu Polski.

 

Fed i ECB dostarczą jeszcze emocji

Po stronie europejskiej był to tydzień usłany wystąpieniami przedstawicieli ECB, po stronie amerykańskiej – danymi, choć i one przysłonięte były atmosferę polityczną. W USA bowiem na chwilę obecną nic tak nie przyciąga uwagi, jak to czy D.Trump zdoła przeprowadzić reformę podatkową oraz kim będzie następny przewodniczący Rezerwy Federalnej. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,18 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Czekając na ECB

To był spokojny tydzień złotego w parze z euro. Skromny kalendarz danych nie sprzyjał większym wahaniom w obrębie EUR/PLN. Inwestorzy skupiali się przede wszystkim na informacjach związanych z Katalonią, ale również oddziaływanie tego czynnika jest ograniczone. W nadchodzących dniach uwaga natomiast kumulować się będzie wokół ECB. W przyszły czwartek być może poznamy plany dotyczące QE. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,23 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Przyszłość Fed i reformy podatkowej kluczowe

Do połowy tygodnia kurs USD/PLN oscylował w okolicach wartości 3,58-3,60. W czwartek osunął się niżej, po to by w piątek znów przybrać na sile. Ta ostatnia zmienność jest wynikiem wspomnianych wcześniej emocji wokół Fed oraz Donalda Trumpa. W międzyczasie poznaliśmy kilka danych z USA, jednak ich wpływ na dolara był ograniczony. Dziś średni kurs tej waluty wyniósł 3,58 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Wiele informacji z kraju

W tym tygodniu mieliśmy okazję zapoznać się z kilkoma odczytami krajowymi. Uwagę zwracała przede wszystkim produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna. Ta pierwsza okazała się rozczarowaniem, ta druga- pozytywną niespodzianką. Złoty poddawał się jednak znacząco atmosferze na szerokim rynku. Dziś natomiast agencja S&P dokonać ma rewizji ratingu Polski. Dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł 3,65 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Zmagania funta

Emocje wciąż nie opuszczają funta. Przede wszystkim te związane z brexitem. Wczoraj rozpoczął się dwudniowy Szczyt UE, na którym poruszany jest m.in. temat odejścia Wielkiej Brytanii od UE. W ostatnich dniach nie zabrakło również informacji makroekonomicznych. Inflacja wkomponowała się w rynkowe prognozy, znaczące rozczarowanie przyniosła natomiast dynamika sprzedaży detalicznej. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,72 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
20.10.2017
Katarzyna Orawczak