Czekając na czwartek. Komentarz walutowy 25.10.2017

Rynek wstrzymuje oddech przed jutrzejszym posiedzeniem ECB. Dziś w kalendarzu pojawiają się ważne dane z Wielkiej Brytanii, Niemiec i USA, jednak to działania banków skupiają największą uwagę inwestorów.

 

Kalendarz makro: wzrost PKB w Wielkiej Brytanii

Punktualnie o godzinie 10:00 w Niemczech opublikowany został indeks instytutu Ifo. Wynika z niego, że nastroje wśród przedsiębiorców z tego kraju, poprawiają się. Pół godziny później inwestorzy zapoznali się ze wstępnym odczytem PKB w Wielkiej Brytanii za III kwartał, który okazał się pozytywnym zaskoczeniem i przy prognozowanych 0,3% w ujęciu miesięcznym, wyniósł 0,4%.. W drugiej części dnia uwaga skieruje się na Stany Zjednoczone, gdzie prezentowane będą informacje na temat zamówień.

 

Złoty wczoraj stracił

Wczorajszy dzień przyniósł osłabienie polskiej waluty. W środę kurs stabilizuje się. EUR/PLN wyceniany jest na 4,23 , USD/PLN 3,60, frank szwajcarski kosztuje 3,63, natomiast funt 4,74. Dziś nie zostaną zaprezentowane żadne znaczące odczyty, a zachowanie złotego w dużej mierze uzależnione jest od jutrzejszego komunikatu wydanego przez ECB.

 

Już jutro decyzja ECB

Nie ma ważniejszego wydarzenia w tym tygodniu niż czwartkowe posiedzenie ECB. Rynek wyczekuje wystąpienia M.Draghiego, który najprawdopodobniej ogłosi redukcję programu QE i przedłużenie go o co najmniej pół roku.

 

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

Euro czeka na decyzję ECB, z kolei dolar na informacje dotyczące nowego przewodniczącego Fed oraz reformy podatkowej. W efekcie główna para walutowa oscyluje wokół 1,17.

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

Wczoraj doszło do osłabienia złotego, w wyniku którego kurs EUR/PLN sięgnął wartości 4,24.

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

Na północ powędrował wczoraj również dolar. Kurs USD/PLN jeszcze dziś pokazywał wartość 3,61. Na chwilę obecną złoty podjął próbę umocnienia.

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

Spokojnie prezentuje się para CHF/PLN. Frank szwajcarski pozostaje słaby.

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

Po publikacji danych PKB funt odnotował wzrost.

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

10:00 Indeks instytutu Ifo – Niemcy
10:30 Produkt Krajowy Brutto, wst.- Wielka Brytania
14:30 Zamówienia na dobra bez środków trans., wst. (m/m) – USA
14:30 Zamówienia na dobra trwałego użytku, wst. (m/m) – USA
16:30 Sprzedaż nowych domów – USA

25.10.2017
Katarzyna Orawczak