Czekając na słowa Janet Yellen (komentarz walutowy 14.12.2016)

Mimo, że dzisiejsze kalendarium zapełnione jest odczytami, to trudno jest się spodziewać by mogły one przytrzymać uwagę inwestorów, gdy niebawem ma zostać ogłoszona decyzja FOMC. To nie ona jednak znajduje się w centrum zainteresowania, a mająca się odbyć po posiedzeniu konferencja z przewodniczącą Fed, Janet Yellen.

 

Słowa ważniejsze niż czyny

Rynek wycisza się przed wieczorną decyzją odnośnie wysokości stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Notowania eurodolara oscylują wokół wartości 1,06. Prawdopodobieństwo zacieśnienia polityki w grudniu utrzymuje się i dla inwestorów kluczowe znaczenie będą mieć  słowa szefowej Fed, Janet Yellen. Na długoterminową korzyść dolara przemawia fakt, że amerykański bank w przeciwieństwie do innych, ma powody do zacieśniania, a nie luzowania polityki monetarnej. Dziś średni kurs euro osiągnął wartość 1,06 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Dane nie osłabiają euro

Wczoraj wieczorem doszło do spadku wartości euro, w wyniku którego wspólna waluta sięgnęła wartości 4,42 PLN. Ruch ten został dziś wymazany. Podczas dzisiejszej sesji polscy inwestorzy zapoznali się z krajowym saldem rachunku bieżącego, który okazał się korzystniejszy niż wcześniej zakładano. Natomiast dane ze Strefy Euro dotyczące produkcji przemysłowej mogły zawieść. Takie rozłożenie sił powinno działać na korzyść złotego, jednak polska waluta podąża torem wyznaczonym przez globalne nastroje. Dziś średnia wartość euro osiągnęła 4,43 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Czekając na plany Fed

Uspokojenie dolara w parze EUR/USD nie przeniosło się na relację dolara w parze ze złotówką. Niepewność związana z dalszymi planami Fed nie pozwoliła zwiększyć sentymentu do walut rynków wschodzących, które w ostatnim czasie mocno ucierpiały na umacnianiu dolara. Charakter dzisiejszej wypowiedzi może się więc okazać znaczący dla przyszłości złotego. Jeżeli ton wypowiedzi Janet Yellen będzie wyważony, to złoty może liczyć na wsparcie. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 4,16 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Wieczór z Fed

Wzrost odnotowany został również na dzisiejszym wykresie franka. Szwajcarska waluta otrzymała dziś pozytywne wieści ze strony gospodarki, jednak to nie one odpowiadały za zwiększenie jej atrakcyjności, tylko ogólnoświatowe nastroje skumulowane wokół Stanów Zjednoczonych.  Także w tej parze kluczowe znaczenie odegra komunikat Fed na temat scenariusza przyszłych podwyżek. Dziś średni kurs franka osiągnął wartość 4,12 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt powraca na tor

Dane z gospodarki Wielkiej Brytanii nie wzniecają obaw o Brexit. Dziś rynek zapoznał się z informacjami na temat stopy bezrobocia oraz ilości złożonych wniosków dla bezrobotnych, a te nie przeszkodziły funtowi w kontynuowaniu wzrostów. Ruch ten jest skorygowaniem wczorajszego umocnienia złotego. Dziś średni kurs funta wyniósł  5,29 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
14.12.2016
Katarzyna Orawczak