Czekając na sympozjum. Komentarz walutowy 22.08.2017

Wtorkowa sesja przyniosła odreagowanie spadku wartości amerykańskiej waluty. W miedzy czasie zaprezentowanych została kilka odczytów z Europy. Dla rynku kluczowe pozostaje jednak sympozjum w Jackson Hole, a ono rozpocznie się już za dwa dni.

 

Euro zawraca

Wczorajsze popołudnie upłynęło pod znakiem umacniania euro w parze z dolarem, w efekcie którego kurs EUR/USD sięgnął wartości 1,18. Dziś wzrost ten został skorygowany. Na rynku wyczuwalna jest atmosfera wyczekiwania na wystąpienia prezesów banków centralnych podczas sympozjum w Jackson Hole. Pojawiają się również pytania o następcę Janet Yellen. Kadencja szefowej Fed wygasa w lutym 2018 roku. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,17 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

 

Słabsze dane z Niemiec

Mimo zawirowań do jakich dochodzi w głównej parze walutowej pozycja złotego względem wspólnej waluty pozostaje stabilna. Po wczorajszym, niemal pustym kalendarzu danych, dziś pojawiły się pierwsze informacje z Europy. Uwagę zwrócił przede wszystkim zaprezentowany w Niemczech indeks instytutu ZEW, który mimo niższych prognoz, wypadł poniżej oczekiwań. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,27 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Wiadomości ważne dla dolara

Czynniki mogące mieć wpływ na sytuację dolara mnożą się, jednak na chwilę obecną najsilniejszy wydaje się być ten związany z wystąpieniami w Jackson Hole. Inwestorzy wciąż jednak na uwadze mają postać Donalda Trumpa, a także napięcie pomiędzy USA a Koreą Północną. Dziś średnia wartość amerykańskiej waluty wyniosła 3,63 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Złoty ma się dobrze

Frank szwajcarski nieznacznie się dziś umocnił, jednak złoty wciąż utrzymuje silną pozycję, a to za sprawą poprawiającej się sytuacji gospodarczej na świecie, jak i w Polsce. Dziś krajowy kalendarz danych pozostał pusty. Jutro zaprezentowane zostaną dane na temat koniunktury gospodarczej, natomiast w czwartek inwestorzy zapoznają się z raportem z posiedzenia RPP. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,76 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Jutro PKB

Dziś pojawiły się informacje z Wielkiej Brytanii. Mowa o wskaźniku zamówień wg CBI, który wyniósł więcej od poprzedniego odczytu, ale również od prognoz. Inwestorów bardziej interesować będzie jednak jutrzejsza sesja, kiedy to pokazane zostaną zrewidowane dane PKB za II kwartał oraz wiadomości na temat sprzedaży detalicznej. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,66 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
22.08.2017
Katarzyna Orawczak