Dane będą mieć znaczenie (komentarz walutowy 15.05.2017)

Dla rynku walutowego wybory we Francji są już wspomnieniem. W związku z powyższym uwaga inwestorów w drugiej połowie maja skupiona będzie przede wszystkim na danych makro, które mogą zasugerować, w jakim kierunku podąży polityka banków centralnych.

 

Słabsze dane z USA

Piątkowe dane ze Stanów Zjednoczonych okazały się być sporym rozczarowaniem dla dolara, który stracił w parze z euro. Narodziło się pytanie, na ile potknięcie to może wypłynąć na czerwcową decyzję FOMC. Równocześnie pojawiły się pogłoski o możliwym wycofywaniu się przez inny bank (ECB) z ultra-luźnej polityki. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,09 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

 

W Polsce stabilnie

Nastroje globalne sprzyjają polskiej walucie, której udaje się utrzymać silną pozycję. Optymistyczną wiadomością dla złotego była również piątkowa decyzja Moody’s. Agencja podniosła perspektywę ratingu Polski do stabilnej. Informacja ta nie miała wyjątkowo silnego wpływu na notowania EUR/PLN. Dziś średni kurs tej pary osiągnął wartość 4,20.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Danych nie zabraknie

Zarówno wyniki inflacji konsumenckiej, jak i sprzedaży detalicznej w USA okazały się być rozczarowaniem, co osłabiło pozycję dolara i wywołało emocje wokół czerwcowej decyzji FOMC. Poniedziałek przynosi kolejne odczyty z tego kraju, jednak jest to dopiero początek bogatego w dane tygodnia. Dziś średni kurs USD/PLN osiągnął wartość 3,83.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

 

Złoty ma się dobrze

Ostatnie dni przynoszą wiele informacji krajowych. Oprócz decyzji agencji Moody’s uwagę zwrócił dzisiejszy odczyt dotyczący inflacji, który przewyższył prognozy. Poza tym złoty wciąż pozostaje związany ze sprzyjającymi mu nastrojami globalnymi. Taka koniunktura sprawia, że średni kurs CHF/PLN wyniósł dziś 3,84.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt bez sił

Pod koniec ubiegłego tygodnia doszło do spadku wartości funta względem polskiej waluty. W trakcie dzisiejszej sesji GBP próbował odrobić nieco straty, jednak chwilowy wzrost został wymazany w drugiej połowie dnia. Dzisiejszy kalendarz dla Wielkiej Brytanii pozostał pusty, ale w nadchodzących dniach nie zabraknie informacji z tego kraju. Dziś średnia wartość GBP/PLN osiągnęła 4,95.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
15.05.2017
Katarzyna Orawczak