Chat with us, powered by LiveChat

Dane z Europy (komentarz walutowy 11.04.2017)

Złoty kolejny dzień zmaga się ze zmniejszonym apetytem do ryzyka. Dzisiejsza sesja przyniosła przede wszystkim dane o inflacji. Niespodzianką jednak okazał się niemiecki indeks instytutu ZEW, który zaprezentował się znacznie powyżej prognoz.

 

Janet Yellen – nic nowego

Głowna para rozpoczęła wtorkową sesję aprecjacją euro i w dalszej części dnia ruch ten był kontynuowany. Wczorajsze wystąpienie prezes Fed – Janet Yellen – nie wniosło nic nowego na temat ewentualnej podwyżki stóp procentowych. Dość ubogi kalendarz makroekonomiczny, wypełniony przede wszystkim danymi o inflacji, może sprawiać, że rynek będzie próbował nasycić się niepokojami geopolitycznymi. Dziś średnia wartość euro osiągnęła 1,06 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Euro ponownie w górę

Wczorajszy wzrost wartości euro wobec złotego został skorygowany, jednak dzisiejsza sesja przynosi ponowną aprecjację wspólnej waluty. Została ona dziś wsparta solidnymi odczytami z Niemiec. Indeks instytutu ZEW przy oczekiwaniach na poziomie 14, wykazał 19,5. Dziś średnia wartość EUR/PLN wyniosła 4,23.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Brak ważnych danych z USA

Silniejszą pozycję względem złotego utrzymuje dolar. Powoli wygasza się apetyt na ryzyko, który odpowiedzialny był za atrakcyjność złotego. Dziś wieczorem inwestorzy wsłuchują się w słowa jednego z przedstawicieli Fed, jednak po wczorajszym wystąpieniu prezes Rezerwy Federalnej oczekiwania na to wydarzenie mogą być nieco mniejsze. Dziś średnia wartość dolara osiągnęła 3,99 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Inflacja CPI

Wtorek przynosi pierwsze w tym tygodniu krajowe dane. Dziś mianowicie inwestorzy zapoznali się ze wskaźnikiem przyszłej inflacji wg BIEC. Po południu natomiast napłynęły informacje dotyczące inflacji CPI, które okazały się nie być zaskoczeniem. Wskaźnik ten, zgodnie z prognozami, wykazał spadek dynamiki o 0,1%. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,96 PLN.
CHF/PLN

CHF,PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Inflacja w Wielkiej Brytanii

Dziś również pojawiły się dane na temat brytyjskiej gospodarki. Bazowa inflacji konsumencka w ujęciu miesięcznym spadła poniżej oczekiwań i wyniosła 0,4%, natomiast inflacja PPI przewyższyła prognozy 0,2% i sięgnęła 0,3%. Na takim tle funt kontynuował, rozpoczętą wczoraj tendencję wzrostową względem złotego, a jego średnia wartość wyniosła 4,97 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

11.04.2017
Katarzyna Orawczak