Chat with us, powered by LiveChat

Dane z USA i słabość dolara. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 12-16.02.2018

To był ciekawy, ale również trudny dla dolara, tydzień. W kalendarzu makroekonomicznym nie zabrakło ważnych pozycji, z czego najwięcej zainteresowania wzbudzały dane ze Stanów Zjednoczonych. 

 

Dolar znów stracił

Nowy tydzień na rynku walutowym rozpoczął się dość sennie. Skromny kalendarz danych nie sprzyjał zmienności na rynku. Interesujące dane, zwłaszcza te ze Stanów Zjednoczonych, zaczęły napływać dopiero w połowie tygodnia. Uwagę inwestorów skupiała m.in. inflacja CPI w USA, która przewyższyła prognozy. Słabiej zaprezentowały się natomiast sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa. Amerykańska waluta ostatecznie straciła na wartości . Dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,24.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty wykorzystał sytuację

Słabość dolara wykorzystała polska waluta, choć przed weekendem spadek w obrębie pary EUR/PLN został wyhamowany. Patrząc na kalendarz makroekonomiczny dla Strefy Euro, to ten przede wszystkim wypełniony był wystąpieniami bankierów z ECB. W temacie danych poznaliśmy zrewidowane PKB za IV kwartał (wynik zgodny z prognozami). Powyżej oczekiwań zaprezentowała się produkcja przemysłowa w Eurolandzie. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,15 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Danych z USA nie zabrakło

Jeszcze w poniedziałek kurs USD/PLN potrafił pokazać wartość 3,41, jednak od tego czasu dolar konsekwentnie tracił na wartości i dziś jego notowania pokazują 3,33 PLN. W tym czasie w USA opublikowanych było wiele danych. Część z nich przyniosła rozczarowanie, mimo to udało się podtrzymać oczekiwania wobec marcowej podwyżki stóp procentowych Fed. Dziś średnia wartość amerykańskiej waluty wyniosła 3,33 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Interesujące informacje również z kraju

Spokojniej prezentował się dla złotego także wykres z frankiem szwajcarskim. W tym tygodniu inwestorzy mieli okazję poznać kilka interesujących danych z kraju. W środę zaprezentowany został wstępny PKB za IV kwartał, w czwartek – inflacja CPI, dziś natomiast poznaliśmy dane o sytuacji na rynku pracy. Dynamika płac utrzymała się na poziomie 7,3%, natomiast zatrudnienie, choć wyhamowało, to nie tak mocno jak się tego spodziewano. Dziś średnia wartość CHF/PLN wyniosła 3,61.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Mieszane uczucia

W Wielkiej Brytanii emocje związane z oczekiwaniami na kolejną podwyżkę po stronie BoE mieszają się z niepewnością wokół Brexitu. W tym tygodniu dla funta opublikowane zostały dane dotyczące inflacji, natomiast dziś rynek zapoznał się z informacjami o sprzedaży detalicznej, która zaprezentowała się poniżej prognoz. Jutro ma odbyć się wystąpienie premier Theresy May. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,68 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

16.02.2018
Katarzyna Orawczak