Danych dziś nie zabrakło (komentarz walutowy 01.06.2017)

Czwartkowa sesja upływa na publikacji indeksów PMI dla sektora przemysłu w poszczególnych krajach Europy. Równocześnie rynek wyczekiwał na odczyty z USA, w tym raport ADP traktowany jako swego rodzaju zapowiedź, przed oficjalnymi danymi z rynku pracy.

 

Atmosfera wokół banków

Mimo spadku, euro utrzymało silniejszą pozycję, co może mieć związek m.in. z doniesieniami o niewykluczonej zmianie w retoryce ECB. Pierwsze dwa tygodnie czerwca zapowiadają się więc interesująco. 8 czerwca uwagę skupiać będzie komunikat wydany po posiedzeniu w sprawie stóp procentowych w strefie euro, natomiast 14. o swojej decyzji poinformuje Fed- choć w tym przypadku rynek jest niemal przekonany o tym, że FOMC po raz drugi w tym roku podniesie stopy procentowe. Dziś średni kurs EUR/USD osiągnął 1,12.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Dane z Europy

W kierunku północy powędrował dziś kurs euro w parze ze złotym.Polska waluta wciąż jednak pozostaje silna. Zaprezentowane indeksy PMI dla strefy euro oraz Niemiec wkomponowały się w rynkowe oczekiwania, działając tym samym na korzyść wspólnej waluty. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,17 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Przed payrolls
Słabiej radził sobie dziś złoty w parze z dolarem. Po stronie amerykańskiej publikacja danych jednak dopiero się rozpoczyna. Wyczekiwany raport ADP wskazał wartość 253 tys.  przy prognozach rzędu 185 tys. Ty samym podsycił on atmosferę przed jutrzejszą oficjalną publikacją o danych z rynku pracy. Dziś średnia wartość dolara osiągnęła 3,72 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Są i dane z Polski

Poniżej prognoz wypadł dzisiejszy indeks PMI sektora przemysłu dla Polski. Spodziewano się wyniku na poziomie 54,1 natomiast wyniósł on 52,7. W między czasie zaprezentowano również dane ze Szwajcarii. Wpływ czynników krajowych na notowania tej pary jest jednak dość ograniczony przez nastroje ogólnoświatowe. Dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł 3,84.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Nadal słaby

Słaby pozostaje wciąż funt, choć dziś w jego parze z polską walutą można było zauważyć wzrost wartości. W trakcie sesji nie zabrakło danych również z tego kraju. Indeks PMI dla przemysłu przerósł prognozy o 0,2%. Wciąż kluczowe znaczenie będą mieć jednak wybory zaplanowane na 8 czerwca oraz kwestia negocjacji z UE. Dziś średnia wartość GBP wyniosła 4,78 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
01.06.2017
Katarzyna Orawczak