Decyzja FOMC. Komentarz walutowy 31.01.2018

Donald Trump w trakcie swojego wystąpienia mówił wiele, jednak nie na tyle konkretnie by pomóc dolarowi. W trakcie dzisiejszej sesji poznamy kilka interesujących danych, głównie z USA. Natomiast wieczorem zaprezentowane zostanie stanowisko FOMC.

 

Słowa Trumpa nie wsparły dolara

W nocy czasu polskiego odbyło się orędzie prezydenta Stanów Zjednoczonych. Przemówienie Donalda Trumpa było długie, jednak zabrakło w nim szczegółów m.in. na temat wydatków infrastrukturalnych. Skromnie potraktowana została również kwestia handlu międzynarodowego. Stonowana retoryka prezydenta nie okazała się być wsparciem dla dolara. Kurs EUR/USD pokazuje dziś 1,24.

 

Decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych

Teraz inwestorzy czekają na inne, ważne wydarzenie, choć trudno się spodziewać by miało ono odmienić nastroje na rynku. Mowa oczywiście o kończącym się dziś posiedzeniu FOMC. Tradycyjnie o godzinie 20:00 zaprezentowana zostanie decyzja. Jest to ostatnie spotkanie pod przewodnictwem Janet Yellen. Jej stanowisko niebawem zajmie Jerome Powell.

 

Dane z USA: raport ADP

Patrząc na kalendarz makroekonomiczny, najwięcej dziać się dziś będzie w drugiej części dnia, kiedy to zaczną napływać informacje z USA. Przed piątkowymi payrolls warto zwrócić uwagę na raport ADP, choć historia uczy nas, że odczyty te potrafią nie iść ze sobą w parze. Stąd ewentualna reakcja rynku może zostać ograniczona. W strefie euro natomiast poznaliśmy szacunkowe dane o rocznej inflacji HICP. Wynik okazał się zgodny z prognozami.

 

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:
11:00 Inflacja HICP – dane szacunkowe (r/r)
14:15 Raport ADP- USA
15:45 Indeks Chicago PMI – USA
16:00 Indeks podpisanych umów kupna domów (m/m) – USA
16:30 Tygodniowa zmiana zapasów paliw – USA
20:00 Decyzja FOMC ws. stóp procentowych – USA

31.01.2018
Katarzyna Orawczak