Do zobaczenia Wielka Brytanio! Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 27-31.01.2020

W nocy z 31 stycznia na 1 lutego 2020 roku Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską. Wspólnota straci 13% ludności i 15% unijnego PKB, a Wielka Brytania wszystkie wspólnotowe obowiązki oraz wpływ na podejmowane w Parlamencie Europejskim decyzje.

W Polsce rośnie stopa bezrobocia rejestrowanego drugi miesiąc z rzędu (z 5,1 na 5,2%). Ale opublikowane przez GUS dane za grudzień i tak mówią o najniższej stopie bezrobocia w 29-letniej historii statystyk. W 2019 roku wzrost gospodarczy w Polsce był wyraźnie słabszy niż w poprzednim roku, PKB spada z 5,1% na 4%.

Prezydent USA podpisał umowę o wolnym handlu między Stanami Zjednoczonymi, Meksykiem a Kanadą – Donald Trump uważa to za jeden z największych sukcesów swojej polityki gospodarczej.

Liczba zakażonych koronawirusem zbliża się do 10 tys., kolejne zakażenia pojawiają się na Starym Kontynencie. WHO ogłasza międzynarodowy stan zagrożenia, a pesymistyczne nastroje wpływają na indeksy, cenę ropy naftowej i rynek walut.

Czy dolar się osłabi?

FED nie uspokoił inwestorów decydując o utrzymaniu stóp procentowych. Prezes FED dodatkowo wyraził niezadowolenie z niskiego poziomu inflacji. Na razie osłabienie dolara jest niemal niezauważalne. Dziś średni kurs EUR/USD wynosi 1,10.

EUR/USD

EUR USD kursy walut_komentarz walutowy_kantor internetowy_ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Euro drożeje

Polska waluta pozostaje osłabiona i nie pomagają jej dane makro z polskiej gospodarki ani przeciętne dane z Eurolandu. Złoty traci nawet w stosunku do regionalnych walut a w parze EUR/PLN mamy dziś średni kurs na poziomie 4,29.

EUR/PLN

EUR PLN kursy walut_komentarz walutowy_kantor internetowy_ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Dolar rośnie w siłę

Od początku stycznia dolar umacniał się w stosunku do złotówki. Amerykańska gospodarka utrzymuje stabilne tempo wzrostu i rośnie zgodnie z oczekiwaniami. Dziś średni kurs USD/PLN wyniósł 3,89.

USD/PLN

USD PLN kursy walut_komentarz walutowy_kantor internetowy_ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Jeśli bezpiecznie to z frankiem

Nieopanowana sytuacja z chińskim wirusem sprzyja otwartości względem walut pewnych jak frank. Szwajcarskiej walucie pomaga także nadspodziewanie dobry wskaźnik Instytutu KOF. W efekcie frank dość szybko umacnia się wobec euro i nieco wolniej wobec dolara. W parze ze złotówką frank jest najdroższy od października 2019 roku. Dziś średni kurs kształtuje się na poziomie 4,01.

CHF/PLN

CHF PLN kursy walut_komentarz walutowy_kantor internetowy_ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Optymistycznie przed wyjściem z UE

Funt dotrwał do wyjścia z UE w dobrym nastroju, a jego pozycje poprawił jeszcze Bank Anglii, który nie zdecydował się na obniżenie stóp procentowych i raczej nie zanosi się, by miał to zrobić w najbliższym czasie. Umocnienie funta widać też w relacji do złotówki. Dziś średni kurs GBP/PLN wynosi 5,10.
GBP/PLN

GBP PLN kursy walut_komentarz walutowy_kantor internetowy_ekantor pl
źródło: Bankier.pl
31.01.2020
Ekantor.pl