Dobry dzień złotego (komentarz walutowy 31.01.2017)

Mimo, że decyzje podejmowane przez prezydenta Trumpa dostarczają wiele emocji inwestorom, to nie podbijają znacząco awersji do ryzyka. W trakcie dzisiejszej sesji rynek zapoznał się z m.in. z dynamiką PKB w Strefie Euro. Jutro natomiast zakończy się posiedzenie dotyczące wysokości stóp procentowych w USA.

 

Euro wraca

Główna para walutowa wymazała wczorajszy spadek wartości, w wyniku którego średnia wartość euro sięgała wczoraj 1,06 USD. W trakcie dzisiejszej sesji wspólna waluta ponownie notuje w górę m.in za sprawą słów doradcy prezydenta USA. Stwierdził on bowiem, że kondycja gospodarcza Niemiec korzysta z niedowartościowania euro. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,07 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Zrównoważony złoty

Natomiast wciąż spokojnie prezentuje się wykres EUR/PLN , gdzie euro kontynuuje tendencję spadkową. Przedstawiona dziś wstępna dynamika PKB IV kwartału dla Strefy Euro w ujęciu rok do roku przewyższyła prognozy i przy oczekiwaniach 1,7% wyniosła 1,8%. Pozytywnie zaskoczył również odczyt inflacji HICP, który przy przewidywaniach 1,6% wyniósł 1,8%. Dziś średnia wartość kursu EUR/PLN osiągnęła 4,32.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Polski pieniądz w sile

Sytuacja mająca miejsce w głównej parze walutowej znalazła również odzwierciedlenie w relacji dolara z polskim pieniądzem. Dziś w godzinach popołudniowych ze Stanów Zjednoczonych napłyną kolejne odczyty. Dla rynku kluczowe znaczenie mogą jednak mieć nastroje panujące wśród członków Rezerwy Federalnej. Jutro zakończy się pierwsze posiedzenie FOMC w sprawie stóp procentowych w tym roku. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 4,01 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Frank słabnie

Wtorkowa sesja przyniosła wstępne, szacunkowe dane na temat polskiego PKB za 2016 rok, które choć wypadło powyżej oczekiwań to w perspektywie ubiegłego roku był to wynik rozczarowujący. Odczyt ten nie wpłynął na kurs złotego, który podąża dziś za nastrojami globalnymi. Kurs CHF/PLN skierował się w kierunku południa wykresu i jego średnia wartość wyniosła dziś 4,05 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank szwajcarski, złoty
Źródło: bankier.pl

Traci również funt

Polska waluta zyskuje dziś także wobec funta, który zmierzył się z danymi dotyczącymi gospodarki Wielkiej Brytanii. Podaż pieniądza M4 w ujęciu z miesiąca na miesiąc wyniosła -0,5%. Spadła również ilość zaakceptowanych wniosków na kredyt hipoteczny. Dziś średnia wartość brytyjskiej waluty wyniosła 5,02 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
31.01.2017
Katarzyna Orawczak