Dolar mocniejszy (komentarz walutowy 30.03.2017)

Euro odnotowuje kolejny spadek, dolar się umacnia, a złotemu udaje się utrzymać silną pozycję – tak prezentuje się rozkład sił w trakcie czwartkowej sesji. Emocje mogą jeszcze nadejść. Rynek czeka bowiem na popołudniowe wystąpienia reprezentantów Rezerwy Federalnej.

 

Dolar bierze wdech

Wśród członków Rezerwy Federalnej “jastrzębie” głosy mieszają się ze stanowiskami bardziej “gołębimi”. Mimo to taka sytuacja przynosi wytchnienie dolarowi, ponieważ nie pozwala ona całkowicie przekreślić wizji czerwcowej podwyżki stóp procentowych. Kurs EUR/USD oddalił się od niedawnych szczytów 1,09 i dziś jego średnia wartość wyniosła 1,07.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty ma się dobrze

Koniunktura rynkowa wciąż sprzyja notowaniom polskiej waluty, która w parze z euro pozostaje silna. Dzieje się tak za sprawą czynników zewnętrznych, ale też poprawy nastrojów w związku z podniesieniem prognozy PKB przez agencję Moody’s. Dziś rynek zapoznał się ze wstępną inflacją konsumencką w Niemczech za marzec, która okazała się rozczarowaniem. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,22 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Czwartek jeszcze się nie skończył

Kluczowe informacje ze Stanów Zjednoczonych wciąż przed nami. Rynek zapoznał się dziś z finalnym odczytem dynamiki PKB za IV kwartał, który wyniósł 2,1%. Natomiast po południu inwestorzy wysłuchają jeszcze słów Loretty Master, Roberta Kaplana oraz Johnego Williamsa. Na chwilę obecną dolar umacnia się w parze ze złotym, a średnia wartość jego kursu wyniosła dziś 3,93 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Frank umacnia pozycję

Dziś opublikowany został indeks KOF. Wskaźnik ten pozwala zobrazować w jakim kierunku zmierzać będzie szwajcarska gospodarka w najbliższym półroczu. Indeks okazał się zaskoczeniem i przy oczekiwaniach na poziomie 106 osiągnął wartość 107,6. Natomiast na krajowe dane trzeba poczekać do jutra. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,94 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt zachowuje spokój

Funt na dzień po oficjalnym rozpoczęciu Brexitu radzi sobie całkiem dobrze. We wtorek doszło co prawda do spadku jego wartości, jednak dziś wycofuje się z tego ruchu. Można się jednak spodziewać, że rynek pozostanie ostrożny w nadchodzącym czasie. Dziś średnia wartość funta osiągnęła 4,89 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

30.03.2017
Katarzyna Orawczak