Dolar na plusie, funt w ogonie. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 13-17.05.2019.

Złoty nieźle znosi napięcia związane z wojną handlową, ale nie zyskuje na tyle dużo, ile można by się spodziewać po wzroście PKB. Tym bardziej, że w porównaniu do innych krajów UE, polski Produkt Krajowy Brutto wypadł bardzo dobrze.

Mimo wszystko pozytywny tydzień dolara

Końca wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami nie widać. Prezydent Donald Trump podpisał we czwartek przygotowywane od roku zarządzenie dotyczące bezpieczeństwa telekomunikacyjnego, z którego wynika, że chińskie marki z branży IT będą miały trudniejszą drogę do amerykańskiego konsumenta. Dla firm z USA oznacza to zakaz korzystania z rozwiązań firm uznanych za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.
Euro konsekwentnie od poniedziałkowego popołudnia kontynuuje powolną zniżkę. Dolarowi pomagają wyniki indeksu Fed z Filadelfii, który w czwartek wzrósł do 16,6 pkt (przy prognozach na poziomie 9 pkt). Dodatkowo spada liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych (228 tys. – 9.05, 212 tys. – 16.05), a rośnie liczba pozwoleń na budowę domów (1269 tys. – 19.04, 1296 tys. – 16.05). Dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,11.

EUR/USD

EUR USD Ekantor.pl kursy walut kantor internetowy komentarz walutowy
źródło: Bankier.pl

Euro drożeje

Bazowy wskaźnik CPI w strefie euro w kwietniu wypadł nieco lepiej niż przewidywały prognozy, jednak ani to, ani pozytywne dane o inflacji bazowej w Polsce nie przełożyły się w znaczący sposób na kurs pary EUR/PLN. Złoty pozostaje zatem pod wpływem czynników globalnych, dlatego od początku tygodnia euro bezpiecznie oscyluje w granicach 4,30 zł. Tyle też wyniósł dzisiejszy kurs EUR/PLN.

EUR/PLN

EUR PLN Ekantor.pl kursy walut kantor internetowy komentarz walutowy
źródło: Bankier.pl

3,85 PLN i w górę?

Pozytywne dane makro z amerykańskiego rynku okazały się impulsem do osłabienia złotówki względem dolara. W piątkowe przedpołudnie kurs dolara przekroczył poziom z końca kwietnia tego roku i nadal umacniał się wobec złotego. Dziś średni kurs USD/PLN wyniósł 3,85.

USD/PLN

USD PLN Ekantor.pl kursy walut kantor internetowy komentarz walutowy
źródło: Bankier.pl

Frank rośnie, ale powoli

Od początku tygodnia kurs franka w stosunku do złotówki idzie w górę. Najniższy kurs odnotowano w poniedziałek, a dalej przez cały tydzień frank nie spadł poniżej 3,79 zł. Obserwowana globalna awersja do ryzyka zdaje się wspierać dalsze spokojne umacnianie się franka. Dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł 3,81.

CHF/PLN

CHF PLN Ekantor.pl kursy walut kantor internetowy komentarz walutowy
źródło: Bankier.pl

Poturbowany funt

Funt w tym tygodniu okazał się najsłabszą walutą G-10. Powróciły obawy dotyczące warunków Brexitu w związku z niepewną sytuacją premier May, która nadal nie osiągnęła kompromisu w brytyjskim parlamencie. Impulsem do spadku funta stało się też ryzyko odejścia premier z rządu. Zyskała na tym złotówka, która wobec funta tak silna nie była od połowy kwietnia. Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł 4,91.

GBP/PLN

GBP PLN Ekantor.pl kursy walut kantor internetowy komentarz walutowy
źródło: Bankier.pl
17.05.2019
Trześniowski