Dolar słaby. Komentarz walutowy 28.12.2017

Do końca roku wiele się już nie wydarzy, przynajmniej patrząc na kalendarz makroekonomiczny. Dziś rynek zapozna się z kilkoma danymi z USA. Uwagę wciąż przykuwa słabość dolara.

 

Słaby koniec roku dolara

Podsumowując najważniejsze dla dolara wydarzenia w grudniu można powiedzieć, że wszystko poszło zgodnie z planem i właśnie ta przewidywalność mogła po części przyłożyć się do słabszej pozycji amerykańskiej waluty. Zarówno bowiem na decyzję Fed, jak i reformę podatkową inwestorzy zdążyli się przygotować. Dziś średni kurs EUR/USD pokazuje 1,19.

 

Dziś dane z USA

W przerwie między świętami a nowym rokiem w kalendarzu makroekonomicznym wiele się nie dzieje. Dziś zaprezentowanych zostanie kilka danych ze Stanów Zjednoczonych, z czego najwięcej uwagi ma szansę przykuć odczyt dotyczący ilości wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Poza tym poznamy saldo obrotów towarowych, indeks PMI Chicago i stały punkt czwartkowego programu – tygodniową zmianę zapasów paliw.

 

Mocny złoty

Ostatnie dni 2018 roku są dobrym czasem dla polskiej waluty. Złoty korzysta m.in. ze słabości dolara. Kurs EUR/PLN wyceniany jest na rynku na 4,17, USD/PLN 3,50, wartość franka wynosi 3,57 PLN, natomiast funta 4,70 PLN. W kalendarzu makro pojawiła się również jedna pozycja z Polski. Mowa o wskaźniku wyprzedzającym koniunktury.

 

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

09:00 Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury wg BIEC – Polska
14:30 Saldo obrotów towarowych (USD) – USA
14:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych – USA
15:45 Indeks Chicago PMI – USA
17:00 Tygodniowa zmiana zapasów paliw – USA

28.12.2017
Katarzyna Orawczak