Chat with us, powered by LiveChat

Dolar wciąż słaby. Komentarz walutowy 16.02.2018

Na zakończenie tygodnia, w kalendarzu makroekonomicznym, znalazło się kilka interesujących odczytów. Inwestorzy szczególną uwagę zwrócą na informacje z USA oraz Wielkiej Brytanii. W Polsce zaprezentowane zostały dane o sytuacji na rynku pracy.

 

Rynek pracy w Polsce

O godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikował dane na temat sytuacji na polskim rynku pracy. Odczyt okazał się pozytywną niespodzianką. Dynamika zatrudnienia co prawda spowolniła, ale nie tak mocno jak się tego spodziewano. Natomiast wzrost wynagrodzenia wyniósł 7,3% wobec prognozowanych 6,9%.

 

Dane z USA i słaby dolar

Choć oczekiwania względem podwyżki stóp procentowych w USA zostają podtrzymane, to amerykańskiej walucie trudno jest wrócić do formy. Kurs EUR/USD pokazuje obecnie 1,25. W drugiej połowie dnia uwaga rynku skierowana zostanie na dane ze Stanów Zjednoczonych. Wśród nich poznamy m.in. wskaźniki dotyczące budownictwa mieszkaniowego, a także wstępny raport Uniwersytetu Michigan.

 

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii

Piątek przynosi również informacje z Wysp. Mianowicie o 10:30 opublikowane zostały wyniki sprzedaży detalicznej, które w ujęciu rocznym wobec prognozowanych 2,6%, wyniosły 1,6%

 

Wydarzenia gospodarcze:

09:20 Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Benoit Coeuré)- Strefa Euro
10:30 Wyniki sprzedaży detalicznej – Wielka Brytania
14:30 Pozwolenia na budowę domów – USA
14:30 Rozpoczęte budowy domów – USA
16:00 Raport Uniwersytetu Michigan, wst. – USA

16.02.2018
Katarzyna Orawczak