Doniesienia i pogłoski (komentarz walutowy 07.06.2017)

Decyzja RPP nie okazałą się niespodzianką i zgodnie z przewidywaniami stopy procentowe pozostały na dotychczasowym poziomie. W połowie tygodnia prezentowane były również dane z Europy, jednak w centrum zainteresowania wciąż pozostaje jutrzejsze wystąpienie prezesa EBC.

 

 

 

Euro wrażliwe na doniesienia

Kurs EUR/USD jest w ostatnim czasie wrażliwy na pogłoski, co właściwie nie powinno dziwić, skoro chodzi o tak kluczową kwestię jak odejście od niekonwencjonalnej polityki EBC. Rynek nasycał się doniesieniami o tym, że bank miałby rozważać tę kwestię, a to umacniało euro. W trakcie dzisiejszej sesji doszło jednak do spadku jego wartości w parze z dolarem, do czego przyczyniły się kolejne doniesienia, tym razem o wstępnych prognozach EBC dotyczących słabszej inflacji. Dziś średni kurs euro wyniósł 1,12 .

EUR/USD

Źródło: bankier.pl

 

Czekając na słowa Draghiego

Wzrost wartości euro został wyhamowany i na dzień przed ogłoszeniem decyzji EBC kurs EUR/PLN zachowuje się względnie spokojnie. Wahania nie wykraczją poza 4,18-4,19 PLN. Po dzisiejszych doniesieniach o prognozach banku jutrzejsza konferencja może przynieść jeszcze więcej emocji, choć oczekiwania inwestorów mogły zostać nieco ostudzenie. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,19 .

EUR/PLN

Źródło: bankier.pl

 

Skok dolara

Umocnienie wartości dolara do jakiego doszło w głównej parze walutowej przełożyło się również na aprecjację USD względem złotego. Dzisiejszy kalendarz nie przynosi zbyt wielu informacji zza oceanu, w związku z czym nastroje na rynku kumulują się przede wszystkim wokół europejskiego banku. Po stronie amerykańskiej emocje wywołuje z kolei jutrzejsze zeznanie Jamesa Comeya – byłego szefa FBI, niespodziewanie zwolnionego przez Donalda Trumpa. Dziś średnia wartość kursu USD/PLN osiągnęła 3,73 .

USD/PLN

Źródło: bankier.pl

 

Stopy procentowe bez zmian

W trakcie dzisiejszej sesji RPP poinformowała o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Zaskoczenia nie było, stąd też oddziaływanie tej wiadomości na złotego było ograniczone. Jeszcze dziś o godzinie 16:00 zostanie wydany komunikat z posiedzenia Rady. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,86 .

CHF/PLN

Źródło: bankier.pl

 

Jutro wybory

Wzrost wartości w samym środku dnia odnotował dziś funt. Z danych makro rynek zapoznał się dziś z indeksem cen nieruchomości, który wyniósł powyżej wcześniejszych prognoz. W centrum zainteresowania na Wyspach pozostają jutrzejsze wybory parlamentarne. Dziś średnia wartość GBP wyniosła 4,81 .

GBP/PLN

Źródło: bankier.pl

 

07.06.2017
Katarzyna Orawczak