Duże rozczarowanie w USA (komentarz walutowy 26.06.2017)

Ostatni tydzień czerwca rozpoczął się dla złotego optymistycznie. Zyskał on w obrębie podstawowych walut. Stopa bezrobocia w kraju podtrzymała tendencję spadkową, jednak największym zaskoczeniem dnia okazały się dane z USA.

 

Euro traci

Tuż przed zakończeniem ubiegłego tygodnia euro zdołało zbliżyć się do wartości 1,12. Dzisiejsza sesja, aż do momentu opublikowania danych w USA, to spadek kursu EUR/USD, co mogło świadczyć o tym, że oczekiwania , co do dalszych decyzji Fed całkowicie nie wygasły. Po południu ze Stanów Zjednoczonych napłynęły jednak rozczarowujące dane, które rzuciły cień na notowania dolara. Jutrzejsza sesja przyniesie kolejne wystąpienia reprezentantów banku, w tym Janet Yellen. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,12 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Nastroje przedsiębiorców dobre lecz bez wpływu na euro

Deprecjacja wspólnej waluty nastąpiła dziś w obrębie pary EUR/PLN w wyniku czego kurs ponownie sięgnął do wartości 4,20. Na otwarciu nowego tygodnia nie zabrakło interesujących informacji. Indeks niemieckiego instytutu Ifo zaprezentował się lepiej od oczekiwań, jednak nie wywołał on reakcji rynku. Dziś uwaga rynku skupi się jeszcze na Portugalii, gdzie swoje wystąpienia będzie miał Mario Draghi. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,20 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar słabnie

Kurs USD/PLN również powrócił do wartości reprezentowanych na początku ubiegłego tygodnia. W trakcie dzisiejszej sesji przedstawione zostały dane dotyczące produkcji w amerykańskim przemyśle. Okazały się one silnym rozczarowaniem, co pogłębiło spadek dolara. Jutro natomiast pojawi się szereg wystąpień ze strony przedstawicieli Rezerwy Federalnej. Dziś średni kurs dolara wyniósł 3,76 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Bezrobocie wciąż słabnie

Stopa bezrobocia w Polsce konsekwentnie spada, a to oznacza, że przedsiębiorcy poszukujący pracowników sezonowych mogą mieć w tym roku nie lada problem. Dzisiejsza sesja wypada na plus dla złotego również względem franka. Kurs tej waluty osłabił się sięgając dziś średniej wartości 3,86 PLN.
CHF/PLN

Zysk również w parze z funtem

Złoty zyskuje również wobec funta. Brytyjska waluta otrzymała dziś wspierające informacje o tym, że negocjacje dotyczące utworzenia kolacji z Północnoirlandzką partią Demokratyczno-Unionistyczną zakończyły się powodzeniem. Tym samym Konserwatystom udało się uzyskać większość w parlamencie. Mimo to funt stracił i dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł 4,79 PLN.
GBP/PLN

26.06.2017
Katarzyna Orawczak