Dzień indeksów PMI (komentarz walutowy 3.01.2017)

Wtorkowy odczyt indeksów PMI dla przemysłu zdecydowanie umocnił brytyjską walutę. Wzrost również zanotował dolar. Krajowa waluta natomiast umocniła się dziś wobec franka szwajcarskiego i euro.

Para EUR/USD zbliża się do parytetu

Początek roku okazuje się bardzo łaskawy dla dolara. Mimo wcześniejszych prognoz wielu analityków, którzy uważali, że osłabi się on wobec euro po wygranej w wyborach prezydenckich Donalda Trumpa. Jak widzimy tak się nie stało. Para EUR/USD kieruje się w stronę parytetu (1,00). Jeśli dzisiejsze dane makro dotyczące indeksu ISM i PMI dla przemysłu okażą się zgodne lub lepsze od prognoz może się to stać jeszcze bardziej realne. Dzisiejszy średni kurs EUR/USD wyniósł 1,03 USD.

EUR/USD

Źródło: Bankier.pl

Osłabienie euro

Wtorkowa sesja przyniosła niewielkie umocnienie naszej waluty wobec euro. Kurs z poziomu 4,41 dotarł poniżej wartości 4,39. Wydaje się, że inwestorzy dopiero dziś mocniej zareagowali na wczorajsze pozytywne dane dotyczące indeksu PMI dla przemysłu. Najważniejszym i wręcz kluczowym wydarzeniem dla rynków finansowych będzie przyszłotygodniowa publikacja raportów agencji ratingowych, która zapewne będzie miała również wpływ na kurs złotego. Dzisiejsza średnia wartość euro wyniosła 4,39 PLN.

EUR/PLN

Źródło: Bankier.pl

Dolar droższy niż euro?

Dolar korzysta z pozytywnych nastrojów na rynku i umacnia się wobec większości walut. Na parze USD/PLN zaobserwować możemy wzrost do poziomu 4,23. Jeśli taka tendencja utrzyma się, a dane makro, które mamy zaplanowane na ten tydzień będą sprzyjające możemy prognozować, że kurs zbliży się do tego, który aktualnie obserwujemy na parze z euro. Wszystko zależy również od tego jak będą postępowały banki centralne (FED i EBC) oraz od sytuacji gospodarczej tych państw. Dzisiejsza średnia wartość dolara wyniosła 4,23 PLN.

USD/PLN

Źródło: Bankier.pl

Niewielkie osłabienie franka

Wahania na parze CHF/PLN będą styczniowym standardem. Szwajcarska waluta jak już zdążyliśmy zauważyć jest bardzo czuła zarówno na wydarzenia światowe, jak i lokalne. Opublikowany podczas dzisiejszej sesji indeks PMI dla przemysłu w Szwajcarii wykazał lekki spadek aktywności w tym sektorze, co przyczyniło się do osłabienie franka wobec złotego. Dzisiejszy średni kurs CHF/PLN wyniósł 4,10 PLN.

CHF/PLN

Źródło: Bankier.pl

Sektor przemysłowy ciągnie funta w górę

Opublikowany dziś indeks PMI dla przemysłu z Wielkiej Brytanii okazał się dużo lepszy od prognoz. Spowodowało to wzrost wartości funta wobec złotego. Był to najwyższy wynik od ponad dwóch lat, co można interpretować, jako ogólną poprawę sytuacji w tym sektorze. Dzisiejszy średni kurs GBP wyniósł 5,18 PLN.

GBP/PLN

Źródło: Bankier.pl

 

03.01.2017
Katarzyna Orawczak