Chat with us, powered by LiveChat

Dzień indeksów PMI (komentarz walutowy 3.01.2017)

Wtorkowy odczyt indeksów PMI dla przemysłu zdecydowanie umocnił brytyjską walutę. Wzrost również zanotował dolar. Krajowa waluta natomiast umocniła się dziś wobec franka szwajcarskiego i euro.

Para EUR/USD zbliża się do parytetu

Początek roku okazuje się bardzo łaskawy dla dolara. Mimo wcześniejszych prognoz wielu analityków, którzy uważali, że osłabi się on wobec euro po wygranej w wyborach prezydenckich Donalda Trumpa. Jak widzimy tak się nie stało. Para EUR/USD kieruje się w stronę parytetu (1,00). Jeśli dzisiejsze dane makro dotyczące indeksu ISM i PMI dla przemysłu okażą się zgodne lub lepsze od prognoz może się to stać jeszcze bardziej realne. Dzisiejszy średni kurs EUR/USD wyniósł 1,03 USD.

EUR/USD

Źródło: Bankier.pl

Osłabienie euro

Wtorkowa sesja przyniosła niewielkie umocnienie naszej waluty wobec euro. Kurs z poziomu 4,41 dotarł poniżej wartości 4,39. Wydaje się, że inwestorzy dopiero dziś mocniej zareagowali na wczorajsze pozytywne dane dotyczące indeksu PMI dla przemysłu. Najważniejszym i wręcz kluczowym wydarzeniem dla rynków finansowych będzie przyszłotygodniowa publikacja raportów agencji ratingowych, która zapewne będzie miała również wpływ na kurs złotego. Dzisiejsza średnia wartość euro wyniosła 4,39 PLN.

EUR/PLN

Źródło: Bankier.pl

Dolar droższy niż euro?

Dolar korzysta z pozytywnych nastrojów na rynku i umacnia się wobec większości walut. Na parze USD/PLN zaobserwować możemy wzrost do poziomu 4,23. Jeśli taka tendencja utrzyma się, a dane makro, które mamy zaplanowane na ten tydzień będą sprzyjające możemy prognozować, że kurs zbliży się do tego, który aktualnie obserwujemy na parze z euro. Wszystko zależy również od tego jak będą postępowały banki centralne (FED i EBC) oraz od sytuacji gospodarczej tych państw. Dzisiejsza średnia wartość dolara wyniosła 4,23 PLN.

USD/PLN

Źródło: Bankier.pl

Niewielkie osłabienie franka

Wahania na parze CHF/PLN będą styczniowym standardem. Szwajcarska waluta jak już zdążyliśmy zauważyć jest bardzo czuła zarówno na wydarzenia światowe, jak i lokalne. Opublikowany podczas dzisiejszej sesji indeks PMI dla przemysłu w Szwajcarii wykazał lekki spadek aktywności w tym sektorze, co przyczyniło się do osłabienie franka wobec złotego. Dzisiejszy średni kurs CHF/PLN wyniósł 4,10 PLN.

CHF/PLN

Źródło: Bankier.pl

Sektor przemysłowy ciągnie funta w górę

Opublikowany dziś indeks PMI dla przemysłu z Wielkiej Brytanii okazał się dużo lepszy od prognoz. Spowodowało to wzrost wartości funta wobec złotego. Był to najwyższy wynik od ponad dwóch lat, co można interpretować, jako ogólną poprawę sytuacji w tym sektorze. Dzisiejszy średni kurs GBP wyniósł 5,18 PLN.

GBP/PLN

Źródło: Bankier.pl

 

03.01.2017
Katarzyna Orawczak