Dzień należał do dolara (komentarz walutowy 21.02.2017)

Po wczorajszej przerwie na amerykańskiej giełdzie – wynikającej z obchodzonego Dnia Prezydenta – dolar przebudził się i umocnił swoją pozycję zarówno względem euro, jak i złotego. Kluczowe dla tej waluty w nadchodzących dniach będą wszelkie sygnały mogące podsycić lub wygasić apetyt, w kwestii marcowej podwyżki stóp w USA.

Dolar umocniony

W trakcie dzisiejszej sesji kurs EUR/USD spadł do wartości 1,05. Atrakcyjność dolara wynika przede wszystkim z oczekiwań względem polityki pieniężnej Fed. Do dalszej aprecjacji amerykańska waluta może jednak potrzebować silniejszych bodźców – pod tym kątem analizowany będzie jutrzejszy raport z posiedzenia FOMC oraz publikowane w najbliższym czasie dane. Dziś średnia wartość euro osiągnęła 1,05 USD.

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Euro obojętne na dane

Przedstawione dziś indeksy PMI dla Strefy Euro wypadły nader optymistycznie. Rynek jednak pozostał niewzruszony na te informacje. Wczorajsze spotkanie Eurogrupy nie przyniosło rozwiązania w sprawie Grecji, co nie było zaskoczeniem dla inwestorów. W szerszej perspektywie uwaga skupiać się będzie przede wszystkim na wyborach we Francji. Dziś średnia wartość EUR/PLN wyniosła 4,30.

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar w górę

Wyraźne umocnienie można było dziś zaobserwować również w parze dolara z polskim pieniądzem. W kulminacyjnym momencie amerykańska waluta sięgnęła wartości 4,09 PLN. Aprecjacja może wynikać z podsycania apetytu, co do trzech podwyżek w 2017 roku – a ten może wzrosnąć jeszcze po publikacji danych PMI  z USA. Należy jednak pamiętać, że dolar wciąż obarczony jest obawami o propozycje rozwiązania kwestii podatkowych przez Donalda Trumpa. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 4,08 PLN.

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Relatywny spokój

Od wczoraj kurs CHF/PLN osłabił się i dziś nie dochodziło do większych wahań w tej parze. Spokój ten może być jednak chwilowy. Przedstawiona dziś przez GUS koniunktura gospodarcza dla Polski przewyższyła poprzedni odczyt, jednak nie wywołała emocji na rynku. Uwaga inwestorów  skupiona jest przede wszystkim na USA oraz decyzji w sprawie polityki pieniężnej tego kraju, które zaplanowane jest na 15 marca. Średnia wartość franka wyniosła dziś 4,04 PLN.

CHF/PLN

CHF,PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Bez zmian

Dzisiejsze wystąpienie prezesa BoE, Marka Canreya nie przyniosły wielu nowych informacji. W związku z powyższym relacja w parze GBP/PLN była zrównoważona. Funt zdołał co prawda umocnić się do wartości 5,08 PLN, jednak ruch ten w dalszej części dnia był wymazywany. Jutro natomiast przedstawione zostaną rewidowane dane PKB dla Wielkiej Brytanii. Dziś średnia wartość funta osiągnęła 5,08 PLN.

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
21.02.2017
Katarzyna Orawczak