Dzień z indeksami PMI dla przemysłu. Komentarz walutowy 02.10.2017

Nadszedł październik, a wraz z nim kolejne dane. Dziś inwestorzy mieli okazję zapoznać się z indeksami PMI dla przemysłu. Uwagę przykuwają również wydarzenia polityczne.

 

Referendum ws Katalonii

Euro traci dziś w parze z dolarem. Cień na jego wycenie położyć mogło referendum niepodległościowe w Hiszpanii, jednak siła oddziaływania tego czynnika jest dość mocno ograniczona. Dla głównej pary walutowej kluczowe pozostają nastroje panujące wśród dwóch banków centralnych. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,17 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Euro nadal silne

Euro co prawda wciąż nie powróciło do maksimów z ubiegłego tygodnia, ale pozycja tej waluty w parze ze złotym pozostaje silna. W trakcie dzisiejszej sesji prezentowane były indeksy PMI dla sektora przemysłu. Finalny odczyt w strefie euro był zbliżony do wcześniejszych prognoz wyniósł 58,1 pkt. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,31 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane dla dolara

Silną pozycję względem złotego utrzymuje również dolar. W drugiej części dnia zaprezentowane zostaną dane dotyczące przemysłu w USA. Wieczorem natomiast odbędzie się wystąpienie Roberta Kaplana z Fed w Dallas. Rynek czekać będzie jednak na koniec tygodnia, kiedy to zaprezentowane zostaną informacje z amerykańskiego rynku pracy. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,66 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

PMI dla przemysłu w Polsce

Dziś pojawiły się również wiadomości z krajowego podwórka. Opublikowany o godzinie 9:00 indeks PMI dla przemysłu za wrzesień przewyższył rynkowe oczekiwania. Przy prognozach na poziomie 53,2 wyniósł 53,7. Frank mimo to umocnił swoją pozycję i ponownie sięgnął dziś po średnią wartość 3,78 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Powstrzymanie aprecjacji

Dane z sektora przemysłu nie ominęły dziś również Wielkiej Brytanii. Tu jednak wynik był niższy od poprzedniego (56,7), ale również od tego, co prognozowano (56,4) i wyniósł 55,9. Funt wyhamował, jednak biorąc pod uwagę ostatnie tygodnie – jego pozycja pozostaje relatywnie silna. Dziś średnia wartość funta osiągnęła 4,87 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
02.10.2017
Katarzyna Orawczak