Dzień z krajowymi danymi. Komentarz walutowy 18.10.2017

W połowie tygodnia kalendarz wypełniony był wystąpieniami bankierów centralnych. Nie zabrakło jednak danych, w tym również z Polski. Natomiast wieczorem w USA opublikowana zostanie Beżowa Księga.

 

Euro wciąż słabe

Euro pozostaje osłabione, co przede wszystkim jest wypadkową nastrojów związanych z bankami centralnymi. W Fed emocje wywołuje to, kto zasiądzie na stanowisku zajmowanym obecnie przez Janet Yellen. W ECB natomiast najwięcej pytań wywołuje przyszłość programu QE. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,17 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Pytania o QE

W europejskim kalendarzu mieliśmy dziś przede wszystkim wystąpienia bankierów centralnych. Inwestorzy zwracali uwagę na ich słowa zwłaszcza w kontekście zbliżającego się posiedzenia. Już w przyszłym tygodniu decydenci spotkają się w sprawie stóp procentowych, jednak to informacje dotyczące QE są tymi najsilniej pożądanymi przez rynek. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,23 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

W USA nie brakuje emocji

Kalendarium dla Stanów Zjednoczonych było nieco bardziej zróżnicowane. Po wystąpieniach Roberta Kaplana oraz Williama Dudleya, zaprezentowane zostały dane na temat budownictwa. Wieczorem natomiast opublikowana zostanie Beżowa Księga. Jutro z kolei zaplanowane jest spotkanie Trump -Yellen. Rynek czeka na informację, kto zostanie następnym szefem Fed. Dziś średni kurs USD/PLN wyniósł 3,59.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane z Polski

Dzisiejszy dzień wyjątkowo obfitował w informacje krajowe z czego najważniejsze były dane dotyczące produkcji przemysłowej, jak i wyniki sprzedaży detalicznej. Te pierwsze okazały się być rozczarowaniem. Sprzedaż detaliczna natomiast przewyższyła prognozy i w ujęciu rok do roku wykazała dynamikę 8,6%. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,65 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt nadal słaby

Dane na temat bezrobocia zostały natomiast zaprezentowane dziś w Wielkiej Brytanii. Stopa bezrobocia utrzymała się na dotychczasowym poziomie, wzrosła natomiast ilość wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Funt utrzymuje osłabioną pozycję, co jest związane przede wszystkim z brexitem. Dziś średnia wartość GBP pokazała wartość 4,73 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
18.10.2017
Katarzyna Orawczak