Dziś dane o PKB (komentarz walutowy 16.05.2017)

Kondycja gospodarcza kraju oraz ogólnoświatowe nastroje podtrzymują sentyment wobec polskiej waluty. Dziś jeszcze inwestorzy zmierzą się z danymi z USA, które w ostatnim czasie nie sprzyjały dolarowi.

 

Dolar słabszy

We wtorek EUR/USD sięgnął wartości 1,10. Rozczarowujące dane z USA nie pozwalają pewnie myśleć o czerwcowej decyzji FOMC w sprawie stóp procentowych, a to z kolei rzuca cień na kondycję amerykańskiej waluty. Równocześnie satysfakcjonujące dane napływają ze strefy euro, a pogłoski o możliwym wycofywaniu ECB z ultra-luźnej polityki sprzyjają euro, którego średnia wartość wyniosła dziś 1,10 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Mieszane odczucia

Mimo, że tuż przed południem kurs EUR/PLN powędrował w górę, to pozycja polskiej waluty wciąż pozostaje silna. W trakcie dzisiejszej sesji przedstawione zostały zrewidowane dane dotyczące produktu krajowego brutto dla strefy euro, które okazały się zgodne z oczekiwaniami. Zaskoczenie przyniósł bilans handlu zagranicznego. Rozczarowanie stanowił natomiast niemiecki indeks instytutu Zew. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,19 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar czeka na dane

Słabość dolara widoczna jest wciąż w jego notowaniach z polską walutą. Dziś kurs USD/PLN w kulminacyjnym momencie sięgnął minimum 3,79. W dalszej części dnia zostaną przedstawione ważne dla Stanów Zjednoczonych dane. Po ostatnich słabych odczytach, tym mocniej mogą one skupiać uwagę inwestorów. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,80.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Krajowe PKB

O poranku pozycja polskiej waluty w parze z frankiem chwilowo była nieco silniejsza, jednak w kolejnych godzinach szwajcarska waluta skorygowała ten ruch. Nie oznacza to jednak że apetyt na ryzykowne aktywa minął. Dzisiejszy wstępny szacunek PKB okazał się powyżej oczekiwań, co jest kontynuacją solidnych danych z kraju publikowanych w ostatnich dniach. Dziś średni kurs CHF/PLN  wyniósł  3,83.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt wciąż traci

Spadek kontynuuje dziś funt mimo, że informacje o inflacji przewyższyły oczekiwania. Do końca tygodnia danych z tego kraju nie zabraknie. Jutro napłyną wiadomości na temat bezrobocia, natomiast w czwartek o sprzedaży detalicznej. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,90 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
16.05.2017
Katarzyna Orawczak