Dziś niewiele danych (komentarz walutowy 08.08.2017)

Wtorkowa sesja okazała się spokojna. Kalendarz makro nie sprzyjał wahaniom na wykresach walutowych. Złoty utrzymał pozycję wobec podstawowych walut. Kurs dolara w oczekiwaniu na dane z końca tygodnia pozostaje słaby. 

 

Ważniejsze dane makroekonomiczne:

Szwajcaria

Sytuacja na rynku pracy s.a. Aktualne Prognozy Poprzednio
3,2% 3,2% 3,2%

W dalszej części dnia

22:40 Tygodniowa zmiana zapasów paliw wg API – USA

 

 

Inne czynniki mające wpływ na kurs walut:

Główna para walutowa:
W porównaniu z kursem z piątku, dolar osłabił się najpewniej po wystąpieniu szefa Fed z St. Louis Jamesa Bullarda. Wiele może zmienić się także pod koniec tygodnia kiedy to w USA zostaną opublikowane dane dotyczące inflacji konsumenckiej i wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

Pary powiązane ze złotym:
Złoty ciągle bardzo stabilny w swoich parach. Wczoraj Grażyna Ancyparowicz z RPP w gołębim tonie zakomunikowała, że polskie stopy procentowe najprawdopodobniej nie ulegną zmianie. Jest to odmienne nastawienie niż prezentuje Fed czy instytucje czeskie.

Zachowanie walut w trakcie dzisiejszej sesji:

EUR/USD średnia wartość 1,18
Wspólna waluta stabilna i ciągle silna. Eurodolar krąży dziś wokół tzw osiemnastki. Inwestorzy powoli zapominają już o pozytywach, jakie dotknęły dolara po piątkowych payrollsach. Podbijanie wartości euro nie powinno jednak trwać bez końca.

Kursy walut Ekantor.pl EUR USD
źródło: bankier.pl


EUR/PLN średnia wartość 4,25

Dziś euro odnotowało delikatny wzrost z poziomu 4,24, jednak w najbliższym czasie nie powinno zdarzyć się nic, co mocno zachwiałoby stabilnym od pewnego czasu EUR/PLN.

Kursy walut Ekantor.pl EUR PLN
źródło: bankier.pl

 

USD/PLN średnia wartość 3,60
W nocy złoty zszedł do poziomu 3,59, jednak podczas porannej sesji wszystko wróciło do normy. Dolar jest ciągle słaby.

Kursy walut Ekantor.pl USD PLN
źródło: bankier.pl

 

CHF/PLN średnia wartość 3,70
Frank delikatnie umocnił się względem złotego, jednak nie był to mocno zauważalny ruch. Polska waluta wciąż stabilna. Kurs oscyluje dziś w obrębie 3,68 – 3,70.

Kursy walut Ekantor.pl CHF PLN
źródło: bankier.pl

 

GBP/PLN średnia wartość 4,69
Dane opublikowane wczoraj z indeksu cen nieruchomości okazały się lepsze od prognoz (0,4% wobec oczekiwanych 0,2), jednak nie miało to większego wpływu na kurs GBP/PLN i od wczoraj złoty nieznacznie się umocnił.

Kursy walut Ekantor.pl GBP PLN
źródło: bankier.pl
08.08.2017
Katarzyna Orawczak