ECB oraz dane z USA. Komentarz walutowy 31.08

Czwartek przynosi kolejne umocnienie pozycji amerykańskiej waluty. Dziś rynek pozna jeszcze kilka istotnych danych z USA. Emocje wzbudzać będzie również jutrzejsza publikacja z rynku pracy.

 

Pytanie o ECB

Na tydzień przed posiedzeniem decydentów Europejskiego Banku Centralnego wspólna waluta traci na rzecz dolara. Przyczyna takiego zachowania może tkwić w doniesieniach o możliwym odwlekaniu decyzji na temat przyszłości QE. Dolar natomiast otrzymał wczoraj pokrzepiające informacje w postaci PKB oraz raportu ADP. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,18 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Skoki w notowaniach

W parze EUR/PLN dochodzi co prawda ostatnio do wahań, jednak oscylują one wciąż wokół wartości 4,25-4,26. To jak w najbliższym czasie zachowywać się będzie wspólna waluta zależeć będzie przede wszystkim od ECB. W dzisiejszym kalendarzu makro znalazły się szacunkowe dane na temat inflacji HICP w Eurolandzie. Dane przewyższyły prognozy i przy oczekiwanej dynamice 1,4% pokazały wartość 1,5%. Dziś średni kurs euro wyniósł 4,25 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Jutro payrolls

Dolar staje się coraz silniejszy również względem złotego. Dziś rynek pozna kilka ważnych danych z tego kraju, jednak można się spodziewać, że to jutrzejsze odczyty z rynku pracy wywoływać będą emocje. Tym bardziej, że apetyt znacznie podsycił raport ADP. Inwestorzy pamiętają jednak, że nie zawsze pokrywa się on z oficjalnymi danymi. Dziś średnia wartość dolara sięgnęła 3,59 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Spór Polska – UE

Względnie stabilnie zachowuje się dziś frank szwajcarski. Na krajowym rynku uwagę przykuwały ważne dane. Mowa o finalnym PKB za II kwartał, a także inflacji CPI. Oba odczyty w ujęciu rocznym wkomponowały się w prognozy. Zaskoczenia więc nie było. Więcej uwagi przykuwać może kwestia sporu pomiędzy Polską, a UE. Dziś średnia wartość CHF/PLN wyniosła 3,71.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt czeka na informacje

Funt ustabilizował dziś swoją pozycję. W kalendarzu makro zabrakło danych z tego kraju, jednak przed końcem tygodnia inwestorzy poznają jeszcze jeden odczyt. Mowa o indeksie PMI dla sektora przemysłu za sierpień. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,62 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
31.08.2017
Katarzyna Orawczak