ECB podjęło decyzję (komentarz walutowy 08.12.2016)

Czwartkowy kalendarz danych makroekonomicznych wyglądał skromnie, co pozwoliło inwestorom jeszcze silniej skupić się na informacjach napływających ze strony europejskiego banku centralnego. Decyzja ECB w pierwszej chwili osłabiła złotego.

Zwolnić tempo

Europejski bank centralny postanowił pozostawić stopy procentowe na dotychczasowym poziomie 0,0%, natomiast program QE został wydłużony, jednak nie o sześć, a dziewięć miesięcy. Zmniejszono natomiast tempo skupu aktywów do 60 mld EUR miesięcznie. Wcześniej wynosiło ono 80 mld EUR/msc. Wspólna waluta w pierwszej reakcji wzrosła do wartości 1,08 USD, chwilę później odnotowała spadek w związku z powyższym jej średnia wartość wyniosła dziś 1,06 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty patrzy w stronę Europy

Dzisiejsze posiedzenie ECB było ważne również z punktu widzenia polskiej waluty, dla której wczorajsze spotkanie RPP odsunięte zostało na dalszy plan. Rozczarowanie inwestorów wobec zmniejszenia tempa QE w początkowym odruchu wymazało wypracowaną wczoraj pozycję złotego. Następnie sytuacja zaczęła się stabilizować. Według europejskiego banku nie ma presji do rezygnacji z luzowania. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,44 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar ponownie w górę

Informacje napływające ze Strefy Euro przywróciły sentyment względem dolara , który powędrował do wartości 4,18 PLN. W dodatku przedstawiony dziś raport na temat ilości wniosków dla bezrobotnych był zgodny z rynkowymi założeniami. Po dzisiejszym spotkaniu władz euro, uwaga inwestorów zacznie kierować się na przyszłotygodniowe posiedzenie FOMC w sprawie stóp procentowych, które ma szansę rozbudzić jeszcze dolara. Bardziej znaczące będą jednak sygnały płynące z Fed na temat scenariusza na 2017 rok. Dziś średni kurs dolara wyniósł 4,17 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Reakcja franka

Polska waluta nie musiała długo czekać na kolejne, niekorzystne informacje. Nie dość, że złoty z opóźnieniem zareagował na podniesienie perspektywy przez agencję ratingową S&P, to dziś ze strony agencji Moody’s – mającej wystawić ocenę w styczniu – pojawiła się wiadomość o zmniejszeniu prognoz PKB dla Polski. Ogólnoświatowe nastroje również nie poparły PLN i średni kurs franka szwajcarskiego wyniósł dziś 4,11 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

ECB osłabiło złotego

Dzisiejsza sesja w parze GBP/PLN przebiegała zgodnie z torem obranym przez złotówkę już wczoraj. Wykres został zaburzony tuż po decyzji ECB. Funt powędrował na północ sięgając wartości 5,27. Według słów Mario Draghiego, prezesa europejskiego banku,  temat wygaszania programu QE nie był poruszany na dzisiejszym posiedzeniu. Średni kurs funta osiągnął dziś poziom 5,26 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
08.12.2016
Katarzyna Orawczak