KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

Ile zarabia twój sąsiad – czy Polacy powinni ujawnić swoje zarobki?

Sąsiad mający wgląd do naszych zarobków? W Szwecji i Norwegii taki system się sprawdza, w Polsce zapewne spotkałby się ze sprzeciwem społeczeństwa. A jak się okazuje, ujawnienie informacji o zarobkach, Read more
Co to jest PPK? Pracownicze Plany Kapitałowe 2018 Ekantor.pl premier Mateusz Morawiecki

PPK, czyli jak rząd zmusi Polaków do oszczędzania na emeryturę

160 tysięcy osób otrzymuje emeryturę poniżej minimalnej kwoty. W dodatku liczba ta może rosnąć. Rząd ma na to rozwiązanie. Pracownicze Plany Kapitałowe to program długofalowego oszczędzania na emeryturę. Dołoży się Read more

ECB podjęło decyzję (komentarz walutowy 08.12.2016)


AUTORANALITYK WALUTOWY
Katarzyna Orawczak
Analityk walutowy w firmie Ekantor.pl. Odpowiada za prognozowanie ruchów zachodzących w kursach walut oraz sporządzanie bieżących analiz na podstawie danych makroekonomicznych. Z zaangażowaniem obserwuje i reaguje na sygnały rynku Forex, starając się przewidzieć nadchodzące zmiany. Prywatnie pasjonatka sportu.

Czwartkowy kalendarz danych makroekonomicznych wyglądał skromnie, co pozwoliło inwestorom jeszcze silniej skupić się na informacjach napływających ze strony europejskiego banku centralnego. Decyzja ECB w pierwszej chwili osłabiła złotego.

Zwolnić tempo

Europejski bank centralny postanowił pozostawić stopy procentowe na dotychczasowym poziomie 0,0%, natomiast program QE został wydłużony, jednak nie o sześć, a dziewięć miesięcy. Zmniejszono natomiast tempo skupu aktywów do 60 mld EUR miesięcznie. Wcześniej wynosiło ono 80 mld EUR/msc. Wspólna waluta w pierwszej reakcji wzrosła do wartości 1,08 USD, chwilę później odnotowała spadek w związku z powyższym jej średnia wartość wyniosła dziś 1,06 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar

Źródło: bankier.pl

Złoty patrzy w stronę Europy

Dzisiejsze posiedzenie ECB było ważne również z punktu widzenia polskiej waluty, dla której wczorajsze spotkanie RPP odsunięte zostało na dalszy plan. Rozczarowanie inwestorów wobec zmniejszenia tempa QE w początkowym odruchu wymazało wypracowaną wczoraj pozycję złotego. Następnie sytuacja zaczęła się stabilizować. Według europejskiego banku nie ma presji do rezygnacji z luzowania. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,44 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty

Źródło: bankier.pl

Dolar ponownie w górę

Informacje napływające ze Strefy Euro przywróciły sentyment względem dolara , który powędrował do wartości 4,18 PLN. W dodatku przedstawiony dziś raport na temat ilości wniosków dla bezrobotnych był zgodny z rynkowymi założeniami. Po dzisiejszym spotkaniu władz euro, uwaga inwestorów zacznie kierować się na przyszłotygodniowe posiedzenie FOMC w sprawie stóp procentowych, które ma szansę rozbudzić jeszcze dolara. Bardziej znaczące będą jednak sygnały płynące z Fed na temat scenariusza na 2017 rok. Dziś średni kurs dolara wyniósł 4,17 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty

Źródło: bankier.pl

Reakcja franka

Polska waluta nie musiała długo czekać na kolejne, niekorzystne informacje. Nie dość, że złoty z opóźnieniem zareagował na podniesienie perspektywy przez agencję ratingową S&P, to dziś ze strony agencji Moody’s – mającej wystawić ocenę w styczniu – pojawiła się wiadomość o zmniejszeniu prognoz PKB dla Polski. Ogólnoświatowe nastroje również nie poparły PLN i średni kurs franka szwajcarskiego wyniósł dziś 4,11 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty

Źródło: bankier.pl

ECB osłabiło złotego

Dzisiejsza sesja w parze GBP/PLN przebiegała zgodnie z torem obranym przez złotówkę już wczoraj. Wykres został zaburzony tuż po decyzji ECB. Funt powędrował na północ sięgając wartości 5,27. Według słów Mario Draghiego, prezesa europejskiego banku,  temat wygaszania programu QE nie był poruszany na dzisiejszym posiedzeniu. Średni kurs funta osiągnął dziś poziom 5,26 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty

Źródło: bankier.pl


cele informacyjne komentarz walutowy

08.12.2016 16:12
Autor: Katarzyna Orawczak Analityk walutowy
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!