Emocje będą wygasać (komentarz walutowy 08.05.2017)

Francuscy wyborcy nie zdołali zaskoczyć rynku walutowego i ósmym prezydentem V Republiki Francuskiej został Emmanuel Macron. Inwestorzy spodziewali się takiej decyzji już po pierwszej turze wyborów, w związku z czym wiadomość została przyjęta ze spokojem.

 

Bez niespodzianek

Za silną pozycję euro w głównej parze walutowej tak naprawdę odpowiada wynik głosowania francuskich obywateli z dnia 23. kwietnia. Wtedy to Emmanuel Macron – centrysta i zwolennik budowania silnej pozycji w UE – wysunął się na pozycję lidera. Inwestorzy od tego momentu byli przeświadczeni, że to właśnie młody polityk zostanie nowym prezydentem. I nie pomylili się. Z tego powodu wczorajsze zwycięstwo dla kursu EUR/USD było przysłowiową kropką nad “i”. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,09 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Nastroje są dobre

Po francuskich wyborach silną pozycję utrzymuje złoty, który korzysta ze zmniejszonej awersji do ryzyka. Jako czynnik niepokoju odbierana była bowiem ewentualna wygrana Marine Le Pen. Dziś nie zabrakło również danych makro. Zamówienia w niemieckim przemyśle przewyższyły oczekiwania. Poprawił się również indeks obrazujący nastroje wśród inwestorów strefy euro. Dziś średnia wartość EUR/PLN wyniosła 4,20.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Niebawem znów uwaga na Fed

Wciąż silny pozostaje złoty w parze z dolarem, choć gdy entuzjazm po zwycięstwie Emmanuela Macrona zacznie się wyciszać, uwaga znów skieruje się na Rezerwę Federalną. Inwestorzy spodziewają się bowiem, że w trakcie czerwcowego posiedzenia FOMC może dojść do podniesienia stóp procentowych. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,84 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Frank nadal słaby

Osłabiony jest również kurs franka szwajcarskiego. Notowania tej pary do końca tygodnia związane będą z nastrojami ogólnoświatowymi, ponieważ ważniejsze krajowe dane zostaną przedstawione dopiero w piątek. Wtedy też agencja Moody’s dokona oceny ratingu Polski. Dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł 3,86.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Jedni zostają, inni odchodzą
Choć wczoraj zwolennicy Unii Europejskiej odetchnęli z ulgą, to nie zmienia to faktu, że Wielka Brytania i tak niebawem opuści jej struktury. Ważne z tej perspektywy będą zapowiedzianie na 8. czerwca wybory. W tym tygodniu natomiast inwestorzy skupiać się będą na “super czwartku” kiedy to BoE podejmie decyzję w sprawie stóp i opublikowany zostanie raport o inflacji. Dziś średnia wartość GBP/PLN wyniosła 4,97.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
08.05.2017
Katarzyna Orawczak