Emocje i decyzje. Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy 22-26.05.2017)

Początek tygodnia przyniósł tragiczne informacje o ataku bombowym w Wielkiej Brytanii. Mimo nasilających się napięć geopolitycznych rynek śledził wiadomości, mogące wskazać, jakie decyzje będą zapadać w nadchodzących miesiącach w dwóch bankach centralnych.

 

Polityka dwóch banków

Wahania w głównej parze oscylowały między wartościami 1,11-1,12. Z początkiem nowego tygodnia euro zostało umocnienie słowami Angeli Merkel. Kanclerz Niemiec zwróciła uwagę na słabość EUR, wynikającą z polityki ECB – natomiast plany banku wciąż pozostają niejasne. Wystąpienie Mario Draghiego zostało odebrane przez inwestorów neutralnie. Więcej emocji mogły wywołać słowa członków Fed, choć kwestia czerwcowej podwyżki wydaje się być ze strony rynku niemal przesądzona. Dziś średni kurs euro wyniósł 1,11 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty ma silną pozycję

To był kolejny dobry tydzień dla polskiej waluty. Jeszcze we wtorek kurs EUR/PLN sięgał wartości 4,20, jednak w kolejnych dniach doszło do spadku w obrębie tej pary. Złoty zyskuje przede wszystkim na fali nastrojów zewnętrznych, jednak solidne dane z polskiej gospodarki stanowią dla niego dobry fundament. Kalendarz makro dla Strefy Euro prezentował się w tym czasie skromnie. Inwestorzy zapoznali się jedynie z postawą prezesa ECB oraz indeksami PMI dla obu sektorów. Nieco więcej informacji napłynęło z Niemiec. Dziś średni kurs euro wyniósł 4,18.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dwie czy trzy podwyżki?

Na wykresie USD/PLN nie zabrakło wzniesień, jednak polska waluta wciąż pozostaje mocna. Dolar natomiast zmaga się z obawami rynku o realizację planów gospodarczych Donalda Trumpa na tle skandali. Nie pomaga również niemalże pełne przekonanie o podniesieniu stóp procentowych na posiedzeniu FOMC 14. czerwca. Wciąż jednak nie brakuje pytań o dalsze plany Fed, co do ścieżki podwyżek. Pod tym względem kluczowe będą dane makro. Dziś średni kurs dolara wyniósł 3,73 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Gospodarka się rozpędza

Krajowy kalendarz danych prezentował się okazale w tym tygodniu, a rola prezentowanych publikacji była raczej drugoplanowa. Co jednak nie zmienia faktu, że polska gospodarka okazuje się być w całkiem dobrej kondycji. Zauważają to zresztą konsumenci, ponieważ wskaźnik przedstawiający ich ufność wzrósł do najwyższej wartości w historii tego badania. Pozycja złotego w parze z frankiem pozostaje na chwilę obecną silna. Dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł 3,84.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Pojawiają się obawy

To nie był łatwy tydzień dla funta. Poniedziałkowy zamach po koncercie w Manchesterze przypomniał o ryzyku geopolitycznym i to tuż przed wyborami w tym kraju. Zapowiedziane zostały one przez Theresę May na 8. czerwca. Również publikowane dane z tego kraju nie spełniały oczekiwań inwestorów. GBP od poniedziałku traci na wartości i dziś średni kurs tej waluty wynosi 4,79 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
26.05.2017
Katarzyna Orawczak