Emocje pozostawione na wieczór (komentarz walutowy 14.06.2017)

Rynek musi się uzbroić w cierpliwość, ponieważ kluczowe informacje dnia zaprezentowane będą dopiero wieczorem. Czas oczekiwania wypełnia kalendarz makroekonomiczny,  w którym znalazły się dane z Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz USA.

 

Wieczorem uwaga na Fed

O godzinie 20:00 zostanie zaprezentowany wynik posiedzenia FOMC i sporym zaskoczeniem byłoby, gdyby nie doszło do drugiej podwyżki w tym roku. Rynek jest o niej niemal przekonany stąd najwięcej zainteresowania mogą wywołać dalsze plany banku odnośnie polityki pieniężnej. Dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,12.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Bez niespodzianek

Euro w parze ze złotym jest dziś silniejsze i w kulminacyjnym momencie jego wartość wskazała 4,20. W trakcie dzisiejszej sesji zaprezentowane zostały dane dotyczące inflacji konsumenckiej w Niemczech, które okazały się zgodne z wcześniejszymi prognozami. Nieco później inwestorzy zapoznali się z produkcją przemysłową w Strefie Euro, która również nie okazała się zaskoczeniem. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,19 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane z USA

Dolar nieznacznie dziś zyskuje w parze ze złotym. Do czasu aż FOMC poda decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych w USA publikowane będą ważne dane, takie jak sprzedaż detaliczna czy inflacja konsumencka. Kluczowe znaczenia ma jednak to, jaki komunikat pojawi się dziś ze strony Fed. Wieczorem konferencja prezes Janet Yellen. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,74 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Mało danych

Z krajowego punktu widzenia, dziś poznamy podaż pieniądza M3, jednak odczyt nie będzie miał istotniejszego wpływu na wycenę złotego. Nastroje rynku kumulują się wokół Rezerwy Federalnej. “Jastrzębi” komunikat może zaciążyć na sytuacji polskiej waluty. Dziś średnia wartość CHF/PLN wyniosła 3,85.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

 
Dziś Fed, jutro BoE

Dla funta ważna będzie jutrzejsza sesja, choć i dziś nie zabrakło informacji gospodarczych z Wielkiej Brytanii. Stopa bezrobocia utrzymała się na dotychczasowym poziomie, a ilość wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła. Więcej informacji z tego kraju napłynie w czwartek, wtedy też BoE zaprezentuje decyzję w sprawie stóp procentowych. Średnia wartość funta wyniosła dziś 4,76 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
14.06.2017
Katarzyna Orawczak