Emocje wciąż przed nami (komentarz walutowy 23.03.2107)

Dzisiejsza sesja na rynku walutowym przebiegała spokojnie. Inwestorzy wciąż czekają na przebieg głosowania w sprawie zastąpienia programu Obamacare. W międzyczasie rynek zapoznał się z danymi z Wielkiej Brytanii i USA.

 

Pytania o Obamacare

Czwartek dolar jest nieznacznie silniejszy, jednak nie można powiedzieć by sentyment do amerykańskiej waluty powrócił. Za słabość dolara w ostatnim czasie odpowiadała w dużej mierze „gołębia” postawa członków Rezerwy Federalnej, jednak dziś dodatkowym czynnikiem mogącym mieć wpływ na jego kurs jest głosowanie w sprawie zastąpienia reformy systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś średnia wartość EUR/USD wyniosła 1,07.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty znów mocniejszy

Dziś ponownie umocnił się polski złoty w parze z euro. Za ruch ten odpowiedzialne są przede wszystkim nastroje w głównej parze walutowej. Siła złotego obserwowana w ostatnich dniach związana była z uspokojeniem emocji wokół wyborów we Francji. Jeszcze dziś przed południem kurs euro sięgał wartości 4,28 PLN. Następnie osłabił się i średnie notowania EUR/PLN wyniosły 4,26.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane z USA

Wzrosła ilość wniosków składanych o zasiłek na bezrobotnych w USA, w dodatku wartość 258 tys. przewyższa również rynkowe prognozy. W dalszej części dnia zza oceanu napłyną także dane dotyczące liczby sprzedanych domów. Dziś inwestorzy zwrócili również uwagę na wystąpienie przedstawicieli Fed, w tym Janet Yellen, jednak do rangi wydarzenia dnia urasta wieczorne głosowanie. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,95 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Spokojnie i stabilnie

Z krajowych danych inwestorzy mogli dziś poznać wskaźnik stopy bezrobocia, który zgodnie z prognozami wyniósł 8,5%. Opublikowany został również protokół z ostatniego posiedzenia RPP.  Kurs CHF/PLN został dziś ustabilizowany i notowania szwajcarskiej waluty nie zdołały wyjść powyżej wartość 4,00 PLN. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,98 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt na tle niepokojów

Tragiczne wydarzanie w Wielkiej Brytanii nie wywołały presji na walucie tego kraju i funt kontynuował dziś wzrost wywołany solidnymi danymi o inflacji. Podsyciły one bowiem apetyt na podwyżkę stóp procentowych przez BoE. Nie należy jednak zapominać o Brexcie, którego początek zaplanowany jest na 29 marca. Dzisiejsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej okazały się znacznie powyżej oczekiwań. Dziś średni kurs GBP osiągnął wartość 4,95 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
23.03.2017
Katarzyna Orawczak