Emocje wokół banków. Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy 06-10.03.2017)

W kończącym się dziś tygodniu uwagę przykuwały przede wszystkim informacje dotyczące postawy poszczególnych banków centralnych. Decyzję w sprawie polityki monetarnej podjął ECB, a także RPP. Z kolei w najbliższą środę swoje stanowisko zajmie FOMC. Rynek jest niemal przekonany, że w USA dojdzie do podniesienia stóp procentowych.

 

Dolar bez euforii

Zeszłotygodniowe wystąpienia przedstawicieli Fed, w tym prezes banku centralnego, choć wyraźnie zasygnalizowały gotowość do podniesienia stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu, to nie zdołały podbić wyceny dolara. Z podobną reakcją spotkał się dzisiejszy raport z rynku pracy. Inwestorzy są już przekonani, co do decyzji jaka zostanie ogłoszona 15.marca i znaczenie mają dla nich teraz przede wszystkim plany Fed, w kwestii tempa i ilości podobnych ruchów w najbliższych miesiącach. Dziś średni kurs EUR/USD osiągnął 1,06.

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Korzystna koniunktura

Śladem ogólnoświatowych nastrojów powędrował złoty, który osłabił się w parze z euro. W kulminacyjnym momencie notowanie EUR/PLN sięgnęły wartości 4,33. Za siłę euro odpowiadała nie tylko sytuacja w głównej parze walutowej, ale również nieco bardziej “jastrzębi” komunikat ze strony Mario Draghiego oraz uspokojenie emocji związanych z sytuacją polityczną w Europie. Dziś średnia wartość euro osiągnęła 4,32 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar wyczekuje podniesienia stóp

Przez ostatnie dni dolar próbował skorygować spadek, do jakiego doszło w parze z polską walutą pod koniec ubiegłego tygodnia. Dziś inwestorzy zapoznali się z danymi dotyczącymi sytuacji na amerykańskim rynku pracy, jednak po solidnym odczycie raportu ADP, nie wywołały silnych emocji. Z racji, że rynek przekonany jest o tym, że pierwsza w tym roku podwyżka ze strony FOMC nastąpi na marcowym posiedzeniu, znaczenia zaczynają nabierać wiadomości, które będą sugerować możliwość takiego ruchu w czerwcu. Dziś średnie notowania USD/PLN wyniosły 4,06.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

RPP wciąż bez zmian

W tym tygodniu RPP zdecydowała się na pozostawienie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Komunikat ten był neutralny dla złotego, który pozostaje pod wpływem nastrojów globalnych. Ze słów prezesa NBP wynika, że podwyżek stóp nie należy się zbyt prędko spodziewać. Adam Glapiński poinformował również o nowych ustaleniach w sprawie rozwiązania kwestii frankowiczów. Szczegóły na ten temat mają zostać przedstawione niebawem. Dziś średnia wartość franka wyniosła 4,02 PLN.
CHF/PLN

Funt nadal słaby

Osłabiony pozostaje kurs funta, który od piątku utrzymuje się poniżej wartości 5,00. Na jego słabość wpłynęły nie tylko nastroje światowe, ale również kolejne doniesienia w sprawie Brexitu. Uwagę zwróciły słowa Philipa Hammonda – ministra finansów – który zauważył, że przy obecnej sytuacji gospodarczej, rząd może sobie pozwolić na twardsze negocjacje z UE. Dziś rynek zapoznał się ze słabszymi danymi na temat produkcji przemysłowej w tym kraju. Średnia wartość GBP/PLN osiągnęła dziś 4,94.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
10.03.2017
Katarzyna Orawczak