KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

Wysoka rata kredytu we franku

Czy kredyt walutowy jest opłacalny?

Kredyty nie są tanie. I wciąż pojawia się pytanie - jaki kredyt wybrać - w złotych polskich czy też w obcej walucie? Czy w ogóle pożyczkę walutową można dzisiaj zaciągnąć Read more
frank szwajcarski

„Skazany na 30 lat” – czy frankowiczom należy się pomoc? [rozmowa]

Dwa lata po historycznym uwolnieniu przez bank szwajcarski kursu franka, w Polsce wciąż nie udało się zamknąć tematu związanego z kredytami w tej walucie. Trudność stanowi znalezienie rozwiązania, które Read more

Euro mocne. Podsumowanie walutowe. Komentarz walutowy 08-12.01.2017


AUTORANALITYK WALUTOWY
Katarzyna Orawczak
Analityk walutowy w firmie Ekantor.pl. Odpowiada za prognozowanie ruchów zachodzących w kursach walut oraz sporządzanie bieżących analiz na podstawie danych makroekonomicznych. Z zaangażowaniem obserwuje i reaguje na sygnały rynku Forex, starając się przewidzieć nadchodzące zmiany. Prywatnie pasjonatka sportu.

Tydzień kończy się silniejszym zaakcentowaniem pozycji euro w głównej parze walutowej. Kurs EUR/USD po trzech latach przekroczył wartość 1,21. Za siłą wspólnej waluty stoją oczekiwania wobec działań ECB oraz doniesienia zza zachodniej granicy.

 

Euro w sile

Do połowy tygodnia w głównej parze można było zaobserwować próbę umocnienia dolara. Była to jednak jedynie korekta, po której pod koniec tygodnia nie było już śladu. Euro bowiem dostało kolejny impuls do umocnienia w postaci protokołu ECB, który przez rynek odebrany został jako “jastrzębi”. Dodatkowo z Niemiec napłynęły doniesienia o możliwym końcu rozmów o koalicji z SPD. W efekcie EUR sięgnęło po wartości sprzed trzech lat i dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,21.

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar

Źródło: bankier.pl

Koniec QE bliski?

Dobre nastroje wokół euro towarzyszą również polskiej walucie, która pozostaje pod działaniem czynników ogólnoświatowych. Obok protokołu z posiedzenia ECB, rynek miał również okazję zapoznać się ze stanowiskiem RPP. W przeciwieństwie do europejskiego odpowiednika trudno jednak bowiem wypatrywać sygnałów ostrzejszej polityki. Z czwartkowego protokoły ECB wynika, że bank jest skłonny zrewidować dotychczasowe narzędzia polityki, co wywołało dyskusję o wygaszaniu programu QE. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,17 PLN.

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty

Źródło: bankier.pl

Inflacja w USA

Również w parze ze złotym w pierwszej części tygodnia dolar zdołał umocnić swoją pozycję i w kulminacyjnym momencie wartość USD/PLN pokazała 3,51. W kolejnych dniach doszło jednak do ponownego spadku. Dla dolara kluczowe mogły okazać się dzisiejsze dane. Rynek skupiał się przede wszystkim na grudniowej inflacji konsumenckiej, która okazała się zgodna z oczekiwaniami. Dziś średnia wartość dolara osiągnęła 3,43 PLN .

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty

Źródło: bankier.pl

Stopy procentowe bez zmian

W tym tygodniu zabrakło danych krajowych. Była natomiast decyzja RPP, choć mało zaskakująca. Stopy procentowe pozostały na dotychczasowym poziomie, czego też się spodziewano, jednak zmianie nie uległa również retoryka bankierów. Prezes NBP podtrzymał bowiem zdanie o braku konieczności podwyżki przed końcem 2018 roku. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,53 PLN.

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty

Źródło: bankier.pl

Dane z Wielkiej Brytanii

Również kalendarz makroekonomiczny dla Wielkiej Brytanii nie obfitował w dane. W środę rynek zapoznał się z wynikami produkcji przemysłowej, które co prawda zaprezentowały się pozytywnie, jednak zostały przytłumione rozczarowaniem związanym z danymi na temat bilansu handlu zagranicznego. Na początku tygodnia uwagę przykuwały zmiany w brytyjskim rządzie. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,68 PLN.

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty

Źródło: bankier.pl


cele informacyjne komentarz walutowy

12.01.2018 15:01
Autor: Katarzyna Orawczak Analityk walutowy
Udostępnij:


Tagi: , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000