Euro mocne. Podsumowanie walutowe. Komentarz walutowy 08-12.01.2017

Tydzień kończy się silniejszym zaakcentowaniem pozycji euro w głównej parze walutowej. Kurs EUR/USD po trzech latach przekroczył wartość 1,21. Za siłą wspólnej waluty stoją oczekiwania wobec działań ECB oraz doniesienia zza zachodniej granicy.

 

Euro w sile

Do połowy tygodnia w głównej parze można było zaobserwować próbę umocnienia dolara. Była to jednak jedynie korekta, po której pod koniec tygodnia nie było już śladu. Euro bowiem dostało kolejny impuls do umocnienia w postaci protokołu ECB, który przez rynek odebrany został jako “jastrzębi”. Dodatkowo z Niemiec napłynęły doniesienia o możliwym końcu rozmów o koalicji z SPD. W efekcie EUR sięgnęło po wartości sprzed trzech lat i dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,21.

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Koniec QE bliski?

Dobre nastroje wokół euro towarzyszą również polskiej walucie, która pozostaje pod działaniem czynników ogólnoświatowych. Obok protokołu z posiedzenia ECB, rynek miał również okazję zapoznać się ze stanowiskiem RPP. W przeciwieństwie do europejskiego odpowiednika trudno jednak bowiem wypatrywać sygnałów ostrzejszej polityki. Z czwartkowego protokoły ECB wynika, że bank jest skłonny zrewidować dotychczasowe narzędzia polityki, co wywołało dyskusję o wygaszaniu programu QE. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,17 PLN.

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Inflacja w USA

Również w parze ze złotym w pierwszej części tygodnia dolar zdołał umocnić swoją pozycję i w kulminacyjnym momencie wartość USD/PLN pokazała 3,51. W kolejnych dniach doszło jednak do ponownego spadku. Dla dolara kluczowe mogły okazać się dzisiejsze dane. Rynek skupiał się przede wszystkim na grudniowej inflacji konsumenckiej, która okazała się zgodna z oczekiwaniami. Dziś średnia wartość dolara osiągnęła 3,43 PLN .

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Stopy procentowe bez zmian

W tym tygodniu zabrakło danych krajowych. Była natomiast decyzja RPP, choć mało zaskakująca. Stopy procentowe pozostały na dotychczasowym poziomie, czego też się spodziewano, jednak zmianie nie uległa również retoryka bankierów. Prezes NBP podtrzymał bowiem zdanie o braku konieczności podwyżki przed końcem 2018 roku. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,53 PLN.

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane z Wielkiej Brytanii

Również kalendarz makroekonomiczny dla Wielkiej Brytanii nie obfitował w dane. W środę rynek zapoznał się z wynikami produkcji przemysłowej, które co prawda zaprezentowały się pozytywnie, jednak zostały przytłumione rozczarowaniem związanym z danymi na temat bilansu handlu zagranicznego. Na początku tygodnia uwagę przykuwały zmiany w brytyjskim rządzie. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,68 PLN.

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
12.01.2018
Katarzyna Orawczak