Chat with us, powered by LiveChat

Fed i ECB bez większych emocji (komentarz walutowy 25.05.2017)

Protokół z posiedzenia FOMC nie zdołał zmienić nastawienia wobec czerwcowej decyzji w sprawie stóp procentowych. Dodatkowych emocji na rynek walutowy nie wprowadził również Mario Draghi, w związku z powyższym uwaga znów kieruje się na dane – a tych dziś jak na lekarstwo.

 

Bez niespodzianek
W połowie tygodnia inwestorzy śledzili informacje napływające z dwóch banków centralnych – Fed oraz ECB, jednak z ani jednej, ani drugiej strony nie pojawiły się niespodzianki. Rynek jest niemal pewien, że na spotkaniu 14. czerwca FOMC ogłosi podniesienie stóp procentowych. Mimo to, chwilowe podsycenie apetytu na dolara zostało powstrzymane i dziś średni kurs EUR/USD powrócił do wartości 1,12.
EUR/USD

źródło: Bankier.pl

 

Nie będzie więcej danych
Bez danych do końca tygodnia prezentuje się kalendarz makro Strefy Euro, jednak przyszły tydzień również nie będzie pod tym względem bogaty. W dodatku postawa Mario Draghiego nie wniosła zbyt wiele nowych informacji. Dziś choć kurs EUR/PLN wędruje w górę, to jednak nie zagraża on silnej pozycji polskiej waluty i dziś średnia wartość EUR wyniosła 4,17  PLN.
EUR/PLN

źródło: Bankier.pl

 

Spadki i wzrosty
FOMC nie wsparł dolara również w parze ze złotym i wczoraj wieczorem doszło jeszcze do spadku w obrębie USD/PLN. Dziś ruch ten w pewnym stopniu został wycofany, jednak złoty wciąż pozostaje atrakcyjną walutą. W trakcie dzisiejszej sesji uwagę zwrócą jeszcze dane ze Stanów Zjednoczonych. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,72 PLN.
USD/PLN

źródło: Bankier.pl

 

Krajowe wiadomości
Podobnie zachowuje się dziś kurs franka szwajcarskiego, jednak pozycja tej waluty wciąż pozostaje relatywnie słaba. W trakcie dzisiejszej sesji GUS opublikował dane na temat stopy bezrobocia (7,7%), a także raport z ostatniego posiedzenia RPP. Przed weekendem inwestorzy zapoznają się natomiast ze wskaźnikiem wyprzedzającym koniunktury. Dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł 3,83 .
CHF/PLN

źródło: Bankier.pl

 

PKB w Wielkiej Brytanii
Dziś rynek zapoznał się ze zrewidowanym PKB w Wielkiej Brytanii. W I kwartale – w ujęciu rok do roku – PKB wykazało dynamikę 2,0% przy spodziewanym 2,1%. Funt dziś zyskuje wobec złotego, jednak patrząc z perspektywy tygodnia jego pozycja została mocno nadwyrężona. Dziś średnia wartość GBP/PLN wyniosła 4,83 PLN .
GBP/PLN

źródło: Bankier.pl

 

25.05.2017
Katarzyna Orawczak