Fed wstrząsnął rynkiem (komentarz walutowy 15.12.2016)

Wczorajsza decyzja FOMC i późniejsza wypowiedź szefowej Fed nie pozostały obojętne rynkowi walutowemu. Średnia wartość euro w głównej parze spadła do 1,04 USD, a w ślad za tym ruchem powędrował złoty. Dziś w sprawie polityki monetarnej obradowano w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

 

A jednak coś się zmieniło

Chociaż wydawać się mogło, że temat grudniowych podwyżek został zdyskontowany przez dolara, to zdołał on się jeszcze umocnić po wczorajszym posiedzeniu FOMC. Amerykańskiej walucie nie przeszkodziła nawet łagodna postawa przewodniczącej Rezerwy Federalnej, Janet Yellen. Szefowa Fed podkreśliła fakt, że choć kondycja gospodarcza pozwala na zacieśnienie polityki, to ciążące nad nią niepewności nie pozwalają zrezygnować ze stopniowego podnoszenia stóp. Prognozuje się, że w 2017 roku bank centralny USA zdecyduje się trzykrotnie na ten krok. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,04 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Nowe zmartwienie złotego

Dziś wspólna waluta musiała zmierzyć się z mieszanymi odczytami indeksów PMI. Pozytywnie zaskoczył wskaźnik dla sektora usług, który przy prognozach 53,8 wyniósł 54,9. Zawiodła natomiast aktywność  w przemyśle. Spadła ona do wartości 53,1. Prawdziwym wyzwaniem dla euro okazały się wczorajsze wiadomości zza oceanu. Osłabienie europejskiego pieniądza w głównej parze walutowej nie przeniosło się na kurs EUR/PLN, którego średnia wartość wyniosła dziś 4,43 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar znów w sile

Podniesienie bazowej stopy do 0,50-0,75% oraz perspektywa kolejnych podwyżek w 2017 roku zwiększyła awersję do ryzyka. Polski pieniądz traci dziś wyraźnie na rzecz dolara, którego wartość w kulminacyjnym momencie osiągnęła 4,27 PLN. W dzisiejszym kalendarzu zabrakło danych, które mogłyby przeciwdziałać sile dolara. Dopiero podczas jutrzejszej sesji inwestorzy zapoznają się z odczytami o sytuacji na polskim rynku pracy, ale złoty najprawdopodobniej będzie podążał torem wyznaczonym przez globalne nastroje. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 4,25 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Frank spokojny

Informacje ze Stanów Zjednoczonych zostały spokojniej odebrane przez parę CHF/PLN. Chociaż frank umocnił się wobec polskiego pieniądza, to ruch ten nie był tak gwałtowny, jak w przypadku USD/PLN. Dodatkowo dziś w Szwajcarii zapadła decyzja o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Prezes SNB, Thomas Jordan, dostrzegł przewartościowanie rodzimej waluty i zauważył, że stan ten może się jeszcze utrzymać, jednak bank jest przygotowany na ewentualną interwencję. Dziś średnia wartość CHF wyniosła 4,13 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

BoE bez zmian

Kwestia wysokości stóp procentowych podejmowana dziś była również w Wielkiej Brytanii. Pozostały one na poziomie 0,25%. BoE zaznaczył jednak że polityka może ulec zmianie, dostosowując się do sytuacji. Ostatnie dane z tego kraju nie wykazują na chwilę obecną potrzeby dalszego obniżania stóp procentowych, a obawy o Brexit wydają się być niezauważalne. Dziś średnia wartość funta wyniosła 5,30 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
15.12.2016
Katarzyna Orawczak