KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

RODO, zmiany, przepisy, prawo, Ekantor.pl

Szef sprawdzi e-mail i prześwietli rozmowy – nadchodzą zmiany w prawie

Telefon komórkowy, komunikator, poczta elektroniczna oraz samochód służbowy będą mogły być monitorowane przez przedsiębiorców w celu sprawdzenia, czy pracownicy odpowiednio wykorzystują czas pracy. Takie prawo wynikać ma z projektu ustawy Read more
parki rozrywki, lunapark, park rozrywki, Europa-Park, Disneyland, roller coaster, Ekantor.pl

Najlepsze Parki Rozrywki w Europie! Sprawdź, gdzie szukać emocji

Jedni lubią relaksować się z książką w dłoni, drudzy spędzać czas aktywnie, a jeszcze inni nie wyobrażają sobie odpoczynku bez odpowiedniej dawki adrenaliny. A kto może zapewnić jej więcej niż Read more

Fed wstrząsnął rynkiem (komentarz walutowy 15.12.2016)


AUTORANALITYK WALUTOWY
Katarzyna Orawczak
Analityk walutowy w firmie Ekantor.pl. Odpowiada za prognozowanie ruchów zachodzących w kursach walut oraz sporządzanie bieżących analiz na podstawie danych makroekonomicznych. Z zaangażowaniem obserwuje i reaguje na sygnały rynku Forex, starając się przewidzieć nadchodzące zmiany. Prywatnie pasjonatka sportu.

Wczorajsza decyzja FOMC i późniejsza wypowiedź szefowej Fed nie pozostały obojętne rynkowi walutowemu. Średnia wartość euro w głównej parze spadła do 1,04 USD, a w ślad za tym ruchem powędrował złoty. Dziś w sprawie polityki monetarnej obradowano w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

 

A jednak coś się zmieniło

Chociaż wydawać się mogło, że temat grudniowych podwyżek został zdyskontowany przez dolara, to zdołał on się jeszcze umocnić po wczorajszym posiedzeniu FOMC. Amerykańskiej walucie nie przeszkodziła nawet łagodna postawa przewodniczącej Rezerwy Federalnej, Janet Yellen. Szefowa Fed podkreśliła fakt, że choć kondycja gospodarcza pozwala na zacieśnienie polityki, to ciążące nad nią niepewności nie pozwalają zrezygnować ze stopniowego podnoszenia stóp. Prognozuje się, że w 2017 roku bank centralny USA zdecyduje się trzykrotnie na ten krok. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,04 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar

Źródło: bankier.pl

Nowe zmartwienie złotego

Dziś wspólna waluta musiała zmierzyć się z mieszanymi odczytami indeksów PMI. Pozytywnie zaskoczył wskaźnik dla sektora usług, który przy prognozach 53,8 wyniósł 54,9. Zawiodła natomiast aktywność  w przemyśle. Spadła ona do wartości 53,1. Prawdziwym wyzwaniem dla euro okazały się wczorajsze wiadomości zza oceanu. Osłabienie europejskiego pieniądza w głównej parze walutowej nie przeniosło się na kurs EUR/PLN, którego średnia wartość wyniosła dziś 4,43 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty

Źródło: bankier.pl

Dolar znów w sile

Podniesienie bazowej stopy do 0,50-0,75% oraz perspektywa kolejnych podwyżek w 2017 roku zwiększyła awersję do ryzyka. Polski pieniądz traci dziś wyraźnie na rzecz dolara, którego wartość w kulminacyjnym momencie osiągnęła 4,27 PLN. W dzisiejszym kalendarzu zabrakło danych, które mogłyby przeciwdziałać sile dolara. Dopiero podczas jutrzejszej sesji inwestorzy zapoznają się z odczytami o sytuacji na polskim rynku pracy, ale złoty najprawdopodobniej będzie podążał torem wyznaczonym przez globalne nastroje. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 4,25 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty

Źródło: bankier.pl

Frank spokojny

Informacje ze Stanów Zjednoczonych zostały spokojniej odebrane przez parę CHF/PLN. Chociaż frank umocnił się wobec polskiego pieniądza, to ruch ten nie był tak gwałtowny, jak w przypadku USD/PLN. Dodatkowo dziś w Szwajcarii zapadła decyzja o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Prezes SNB, Thomas Jordan, dostrzegł przewartościowanie rodzimej waluty i zauważył, że stan ten może się jeszcze utrzymać, jednak bank jest przygotowany na ewentualną interwencję. Dziś średnia wartość CHF wyniosła 4,13 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty

Źródło: bankier.pl

BoE bez zmian

Kwestia wysokości stóp procentowych podejmowana dziś była również w Wielkiej Brytanii. Pozostały one na poziomie 0,25%. BoE zaznaczył jednak że polityka może ulec zmianie, dostosowując się do sytuacji. Ostatnie dane z tego kraju nie wykazują na chwilę obecną potrzeby dalszego obniżania stóp procentowych, a obawy o Brexit wydają się być niezauważalne. Dziś średnia wartość funta wyniosła 5,30 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty

Źródło: bankier.pl


cele informacyjne komentarz walutowy

15.12.2016 15:52
Autor: Katarzyna Orawczak Analityk walutowy
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000