Funt zyskał, złoty stracił. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 11-15.09.2017

Kończący się dziś tydzień na rynku walutowym przyniósł przede wszystkim umocnienie funta i poprawę atmosfery wokół dolara. Był to jednak trudny czas dla złotego, który stracił na wartości m.in. w związku ze sporem na linii Polska – KE.

 

Oddech dla dolara

Jeszcze przed weekendem dolar spodziewał się najgorszego. Okazało się jednak, że huragan Irma uderzył we Florydę z mniejszą siłą niż zakładano, a Korea Północna nie zdecydowała się w sobotę przeprowadzić próby bombowej, co nie oznaczało jednak zaniechanie tego pomysłu i dziś świat obiegły informacje o wystrzelonym pocisku. Mimo to główna para walutowa zachowała relatywny spokój kumulując emocje m.in. wokół danych. Dziś średnia wartość EUR/USD wyniosła 1,19.
EUR/USD

EUR,USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Przyszłość QE

Po stronie europejskiej wciąż kluczowe pozostaje pytanie o przyszłą politykę ECB. Rynek spodziewa się, że w październiku bank poinformuje o swoich planach w sprawie programu QE. W strefie euro w ostatnich dniach nie publikowano zbyt wielu danych. Uwaga skierowana była przede wszystkim na słowa członków banku europejskiego. Mimo to złoty stracił w parze z euro, czego przyczyną był m.in. komunikat KE. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,27 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar dostał wsparcie

Wiele interesujących danych zostało zaprezentowanych natomiast w USA. Inwestorzy skupili się przede wszystkim na czwartkowej inflacji konsumenckiej, która wskazała wyższą dynamikę od tej prognozowanej. To dodatkowo wsparło dolara. Podobnie jak informacje o możliwym uzyskaniu porozumienia pomiędzy Donaldem Trumpem, a Kongresem. Dziś średnia wartość dolara pokazała wartość 3,57 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Decyzja banku szwajcarskiego

Czwartek był również ważnym dniem z punktu widzenia szwajcarskiej waluty. Tam emocje kumulowały się wokół posiedzenie SNB w sprawie stóp procentowych. Polityka pieniężna banku nie została – jak się tego spodziewano – zmieniona, jednak komunikat po posiedzeniu został odebrany jako łagodny. W Polsce natomiast mimo kilku ważnych danych w centrum zainteresowania znalazł się spór z KE. Dziś średnia wartość CHF/PLN wyniosła 3,72.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt odbudowuje siłę
Ten tydzień zdecydowanie należał do funta. Lepsze dane makroekonomiczne,a także niemożność wykluczenia przyszłych podwyżek ze strony BoE wspomogły notowania brytyjskiej waluty, której kurs w poniedziałek pokazywał wartość 4,64 PLN. Dziś średnie notowania GBP/PLN wynoszą 4,85 PLN.
GBP/PLN

15.09.2017
Katarzyna Orawczak