Inflacja bazowa w Polsce (komentarz walutowy 14.08.2017)

Kolejny poniedziałek z niewielką ilością danych rozpoczyna się stosunkowo spokojnie. Lokalnie dziś uwagę przykuwały wskaźniki inflacji bazowej, natomiast na szerokim rynku zabrakło ważniejszych pozycji. Kolejne podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych są coraz mniej prawdopodobne.

 

Ważniejsze dane makroekonomiczne:

Polska

Inflacja bez cen żywności i energii (r/r) Aktualne Prognozy Poprzednio
0,8%  0,8% 0,8%

 

Inne czynniki mające wpływ na kurs walut:

Główna para walutowa:
Zmniejsza się awersja do ryzyka zauważalna na EUR/USD, od piątku testowane są okolice 1,18. Wysokie notowania w dużej mierze wynikają jednak ze słabszej kondycji do dolara. Potwierdziły to piątkowe dane z USA, gdzie zgodnie z oczekiwaniami odnotowano ograniczone wzrosty cen w USA. W strefie euro mieliśmy dziś odczyt dot. produkcji przemysłowej, który nie miał większego wpływu na rynki (-0,6% z prognozowanych -0,4). Ten tydzień będzie jednak bogaty w odczyty istotne dla głównej pary. Wtorek to dane z USA (sprzedaż detaliczna). Z danych makro ze strefy euro czekamy przede wszystkim na drugi odczyt PKB (środa), a także efekty posiedzenia ECB (czwartek).

Pary powiązane ze złotym
Złotówka ciągle pod ciężarem sytuacji na szerokim rynku i niepewności politycznych wewnątrz kraju, powoli odrabia straty z poprzedniego tygodnia – odnotowano wzrosty w parze z euro oraz frankiem. Poza dzisiejszym odczytem w tym tygodniu w Polsce czekamy jeszcze na pierwsze szacunki PKB, dane z produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej, wyniki sprzedaży detalicznej oraz przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń.

Zachowanie walut w trakcie dzisiejszej sesji:

EUR/USD średnia wartość 1,17
Po danych o inflacji CPI z piątku EUR/USD wzrosło powyżej poziomu 1,1840. Dziś można zauważyć próbę powrotu. Czekamy na czwartkowe posiedzenie ECB.

EUR USD kursy walut Ekantor.pl
źródło: bankier.pl


EUR/PLN średnia wartość 4,28

Złotówka nieco silniejsza. W perspektywie niższej płynności (ze względu długi weekend) podniesiono ryzyko dotarcia do granicy 4,30.

EUR PLN kursy walut Ekantor.pl
źródło: bankier.pl


USD/PLN średnia wartość 3,62

Po piątkowych publikacjach krajowa waluta umocniła się wobec słabego dolara. Dziś kurs oscyluje w okolicach 3,61-3,62.

USD PLN kursy walut Ekantor.pl
źródło: bankier.pl


CHF/PLN średnia wartość 3,76

Względem poprzedniego tygodnia frank stracił wobec złotówki. PLN dziś przez cały dzień się umacnia.

CHF PLN kursy walut Ekantor.pl
źródło: bankier.pl


GBP/PLN średnia wartość 4,72

Funt ciągle znajduje się pod ciężarem decyzji z zeszłego roku dot. brexitu. Dziś PLN nieco się umacnia a kurs ustabilizował się w przedziale 4,70-4,72.

GBP PLN kursy walut Ekantor.pl
źródło: bankier.pl
14.08.2017
Katarzyna Orawczak