Inflacja w Polsce. Komentarz walutowy 13.11.2017

To może być interesujący tydzień na rynku walutowym, zwłaszcza z powodu jutrzejszego spotkania szefów banków centralnych. Nim jednak do niego dojdzie, warto spojrzeć na kalendarz makroekonomiczny. Dziś poznamy ważne dane z Polski.

 

Inflacja w Polsce

Patrząc na poniedziałkowy kalendarz makroekonomiczny, najbardziej interesujące wydają się być dane z Polski. O godzinie 14:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje finalne dane na temat inflacji CPI. Równocześnie poznamy bilans płatniczy. Kilka godzin wcześniej, bo o 10:00 raport o inflacji zaprezentował NBP. Choć odczyty mogą wzbudzać zainteresowanie, to jednak ich wpływ na notowania złotego może być ograniczony. Obecnie kluczowe znaczenie ma atmosfera na szerokim rynku.

 

Problemy May rzutują na funta

Na początku tygodnia uwagę przykuwa sytuacja brytyjskiej waluty. Funt stracił na wartości po tym, jak pojawiły się informacje o tym, że aż 40 członków Partii Rządzącej domaga się dymisji premier. Theresa May obciążana jest m.in. brakiem postępów w negocjacjach z Unią Europejską, stąd nie można wykluczyć, że ewentualna dymisja byłaby szansą na uzyskanie szybszego porozumienia, a to z kolei umocniłoby funta. Na chwilę obecną GBP traci jednak na fali rosnącej niepewności.

 

Spotkanie szefów banków

Wydarzeniem, które najsilniej przyciągać będzie uwagę rynku w tym tygodniu, jest zaplanowane na wtorek na godzinę 11:00 spotkanie szefów czterech banków centralnych: ECB, Fed, BoE, BOJ. Inwestorzy wypatrywać będą sygnałów świadczących o zmianach w polityce pieniężnej.

 

Sytuacja na wykresach walutowych:

 

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

01:10 Wystąpienie szefa Fed z Filadelfii (Patrick Harker) – USA

09:00 Wskaźnik Przyszłej Inflacji wg BIEC – Polska

10:00 Raport o inflacji – Polska

10:00 Wystąpienie publiczne wiceszefa ECB (Vítor Constâncio) – Strefa Euro

14:00 Bilans płatniczy – Polska

13.11.2017
Katarzyna Orawczak